Apple predstavilo celkom nový iPhone, ktorý okrem iného prináša aj celkom nové fotoaparáty, či už vpredu alebo vzadu. Áno, je pravda, že na zadnej stane sa rozlíšenie nezmenilo, ale neznamená to, že by sa nezmenila optika. Tá je iná – podstatne vylepšená. Okrem iného tu máme aj vynovenú prednú kameru a tak nás zaujíma, aký je skutočný rozdiel medzi iPhonom 6S, ktorý lámal predajné rekordy minulý rok a iPhonom 7, ktorý sa o to pokúsi počas tohto roka, poďme teda na to!

Porovnanie

Apple minulý rok po dlhej dobe pristúpilo k zväčšeniu rozlíšenia fotoaparátu na svojom iPhone. Ten po novom neponúka len 8Mpx ale rovno 12Mpx, čo je o tretinu viac. Pozitívny vplyv to malo samozrejme na kvalitu fotografií, ale každý, kto sa v tomto smere aspoň trošíčku vyzná, určite vie, že rozlíšenie nie je to, čo treba hľadať pod kvalitným fotoaparátom. To hlavné je, ako je zostavená šošovka, akú má slnečnú clonu a podobne. Pri iPhone 6S je slnečná clona relatívne nízka, pohybuje sa na hranici f/2.2. Táto hodnota je síce veľmi slušná, no tak či onak, stále veľmi bežná.

- Reklama -

Podobné čísla dosahujú bežné čínske smartfóny, ktoré sú aj o polovicu lacnejšie ako samotný iPhone. Kde teda treba hľadať skutočný rozdiel? Treba sa jednoducho pozrieť na to, ako to fotí a potom človek sám posúdi, pre ktorý smartfón sa rozhodne po stránke kvality fotografie radšej. Každý má niečo do seba, no iPhone je na tom veľmi dobre, používajú ho aj mnohí známi fotografi na jednoduché momentky, aby nemuseli nosiť ťažké zrkadlovky spolu s objektívmi. Apple jednoducho vie čo robí a vedelo to aj tento rok, keď začalo s predajom iPhonu 7.

iPhone 7 - svetapple.sk

Novinka od Apple ponúka slnečnú clonu f/1.8, čo znamená, že ani v šere nebude s kvalitnými zábermi problém. Okrem iného by mala mať prepracovanejšie farby, hĺbku ostrosti a tak podobne. V zásade by malo byť všetko aspoň o trošku lepšie aj keď zásadnejších zmien sme sa pri 4,7″ modeli nedočkali. Tie má pre nás prichystané iPhone 7 Plus. To je ale celkom iná téma. Okrem zadnej kamery sa zmenila aj tá predná. „Sedmička“ tu ponúka rovných 7 megapixelov, čo je takmer rovnako, ako mali iPhony donedávna na zadnej strane. Okrem tohto lepšieho rozlíšenia dostala predná FaceTime kamera aj digitálnu stabilizáciu videa, čo znamená, že sa ti nestane, že by si bol na videu roztrasený (aj keď treba podotknúť, že digitálna neznamená optická a rozdiel je vážne poznať).

To, aký je rozdiel medzi oboma smartfónmi uvidíš na následujúcom videu. Pre niekoho to môže byť rozdiel malý, inému, odbornejšiemu oku sa naopak môže zdať väčší. Náš názor si v tomto prípade asi radšej necháme pre seba a dodáme, že oba smartfóny fotia a tiež natáčajú výborne. Pre niečo tí ľudia iPhony kupujú a veľakrát je hlavným dôvodom práve fotoaparát. Má byť aj prečo!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.