Technológia OLED displejov je známa už dlhé roky a spoločnosti ako napríklad Samsung či LG už dlhé roky zariadenia s týmto typom displejov ponúkajú vo svojich smartfónoch. Hoci sú iPhony 7 a 7 Plus so svojimi displejmi na špici, predsa len ide o klasické LCD panely, ktoré sa žiaľ na OLED vyobrazením a tiež úspornosťou nedoťahujú. To všetko sa ale na budúci rok pravdepodobne zmení, Apple by malo predstaviť iPhone 8 s OLED displejom, na príprave pracuje už dnes!

OLED displej

Veľká výhoda OLED displejov nie je len to, čo ponúkajú po stránke zobrazenia, ich vlastnosti už všetci dobre poznáme a medzi hlavné výhody samozrejme patrí široké farebné spektrum a hlavne samotné farby, ktoré sú omnoho viac presvedčivé, ako na klasických LCD paneloch. Okrem tejto výhody má ale technológia OLED ešte jeden obrovský benefit a to je šetrnosť voči batérii. Práve tú dokáže šetriť omnoho lepšie ako klasický displej, ktorý je dnes v iPhone. Dôvod je jednoducho taký, že v prípade, že na LCD displeji svieti čierny pixel, automaticky musí svietiť aj podsvietenie displeja.

- Reklama -

Pri OLED displejoch znamená čierny pixel vypnutý pixel, teda nezávislý na podsvietení a práve tu dokáže ušetriť veľké percento batérie. Na druhú stranu, displeje v iPhone 7 a iPhone 7 Plus sú vraj tak dokonalé, že ich DisplayMate označilo za jedny z najlepších, na ktoré sa v spoločnosti kedy pozerali. Vyobrazenie farieb je údajne dokonalo presné, dokonca až tak presné, že ak si budeš chcieť niekde upraviť fotky, práve najlepším zariadením na to bude tvoj iPhone. Zdalo by sa, že aj keby bol dôvod na prejdenie k OLED displejom, nie je to nič nutné. Tak či onak, špekulácie o tom, že OLED displeje prídu do iPhonu až v roku 2018 sa vyvracajú a Apple by ich vraj malo priniesť už na budúci rok.

iPhone 7 - svetapple.sk

Sharp?

Len tak mimochodom, už dnes nájdeme v ponuke jeden produkt, ktorý OLED displej ponúka. Sú to hodinky Apple Watch a Apple Watch Series 2, ktoré majú síce len maličké (38mm a 42mm) displeje, no ide o OLED. Aj vďaka tomu dokážu byť až dokonalo čierne a keď sú hodinky vypnuté, človek má veľký problém nájsť v prednom sklíčku stopy po displeji. Apple údajne aktuálne vo veľkom jedná so spoločnsoťou Sharp a pripravuje sa na spoluprácu. Táto obrovská firma by totiž mala dodávať displeje pre budúce iPhony 8 už na budúci rok. Táto novinka by mala priniesť okrem OLED displeja aj skleneno-kovové telo, takže to bude veľmi zaujímavé.

Na internete sa objavila dokonca aj správa, že samotný Sharp vo veľkom inovuje a investoval až $500 000 000 pre obnovu a vylepšenie pracovných liniek. Takáto investícia zvyčajne neprichádza len tak pre nič za nič, a takmer vždy súvisí s uvedením nového produktu do predaja. Ak teda výjde všetko podľa plánu, už budúcoročný iPhone 8 prípadne model 7S (zatiaľ nevieme ako sa bude nazývať) možno ponúkne technológiu OLED. Dokonca by mohol byť displej aj zaoblený, ale o tom už radšej nebudeme špekulovať. Ak to nevyjde na budúci rok, technológia príde ešte o rok neskôr, teda 2018. Energetické výhody OLED panelov sú nesporné, a tak na ne Apple bude musieť skôr či neskôr pristúpiť. Určite sa za tento krok na kompetentných nebudeme hnevať! OLED radi privítame.

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.