Určite si si všimol, že tento rok nie je dôležitý len preto, že vyšla celkom nová generácia jablkového smartfónu, ale prináša niekoľko dôležitých zlomových momentov. Tak napríklad, iPhone 7 je čo sa nových modelov týka desiatym predstaveným iPhonom od roku 2007 (modely ako SE, 5C rovnako ako pluskové odnože nerátame). Znamená to, že prešiel desiatimi ťažkými rokmi svojho vývoja od dôb, od ktorých sme ho už poznali. Čo sa zmenilo za 10 rokov?

Zmena

Keby napíšeme, že dizajn je celkom iný, trošíčku klameme sami seba. Keď položíme iPhone 2G z roku 2007 a iPhone 7, ktorý bol predstavený pár dní dozadu vedľa seba, určite tu je obrovský rozdiel. Kým starý otec vyzerá ako z doby kamennej, nový model pôsobí veľmi moderne, čo je samozrejme logické. Na druhú stranu tu ale nie sú žiadne zásadné zmeny, ktoré by niečo ovplyvnili. Všetko je v podstate stále na svojom mieste s tým, že technológie sa stále vylepšujú a tak trošku pribúdajú.

- Reklama -

Ak to ale vezmeme tak jednoducho, každý kto chytí do ruky prvý iPhone a iPhone 7, pravdepodobne zvládne ovládanie oboch na základe intuície. Je síce pravda, že iOS 10 je oproti OS 1.0 úplne iný svet, no na druhú stranu, ten prišiel až pridaním rozšírených možností ovládania a technológií. Za komplikovanosť systému v dnešnej dobe sa teda určite nehneváme. Zmenil sa ale napríklad displej. Ten na prvom iPhone bol síce multi-dotykový a ponúkol pekné zobrazenie, no to, čo ponúka iPhone 7 s rozlíšením, farbami a tiež 3D Touch technológiou sa s rokom 2007 ani nedá porovnať. V zásade to ale nevadí, ak sa na to pozrieme s daným časovým odstupom, všetko nám dáva zmysel.

Okrem displeja sa zmenil aj fotoaparát a video. Apple v dávnych dobách (zhruba do iPhonu 4/4S) nebolo tak závislé na čo najlepšom fotoaparáte. Boli to časy, kedy ho ľudia skrátka tak nedokázali využiť, technológia nebola vyvinutá natoľko, aby sa z nej dalo vyťažiť to, čo dnes. No a čo dnes? Dnes máme zo smartfónov pomaly zrkadlovky a fotografie sa ani nedajú porovnávať s tým, čo mali telefóny 10 rokov dozadu. Je to neuveriteľné, ale napríklad model 7 Plus má teleobjektív! To je skutočný pokrok. Telefón okrem iného zvláda úlohy o ktorých snívali 10 rokov dozadu možno tak naše počítače. Áno, vo vreckách nosíme to, čo sme kedysi museli nosiť v ťažkých obaloch na naše laptopy.

Prvý iPhone - svetapple.sk
Prvý iPhone – svetapple.sk

Stále dokonalejšie

Aplikácie, hry, funkcie, služby a všetko je stále dokonalejšie a dokonalejšie, ľudia pomaly prestávajú používať bežné veci a všetko sa presunulo sem, do smartfónu. Pokrok je neuveriteľný a prvý iPhone má oproti tomu najnovšiemu doslova smiešny výkon, no opäť treba dodať, že je to len o pokroku a o tom, že 10 rokov je vo svete technológií asi ako rozdiel medzi ľuďmi a dinosaurami. Je to neskutočne dlhá doba, ktorá je pri položení oboch zariadení vedľa seba naozaj cítiť. Na druhú stranu, aj keď sa všetko zmenilo, nezmenilo sa vlastne nič. Telefón si zachováva všetko tak, ako 10 rokov dozadu, jediná zmena sú samozrejme rôzne funkcie a doplnky, ktoré však už priniesol čas. Inak je všetko po starom.

Z iPhonu sa počas tohto obdobia stal kult a všetci ho milujeme. Je to vraj najpredávanejší produkt na svete, samozrejme ak nerátame produkty bežnej spotreby. Dnes už viac ako miliarda predaných kusov hovorí sama za seba a bavíme sa o tom najdrahšom smartfóne na trhu. Neuveriteľné čo?

ip - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here