Dostupný jablkový smartfón môže byť tento rok globálnym hitom. Obrovský výkon a cena na úrovni 399$ (479€) sú jednoducho veľmi atraktívne lákadlá na kúpu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko stoji výroba takéhoto zariadenia? Určite áno. Tu je naša odpoveď

iPhone SE 2. generácie aká je jeho výrobná cena?

Ešte predtým, ako sa pustíme do konkrétnych čísel, musíme povedať dve veci. V prvom rade je to samotný odhad. O ten sa postarala japonská spoločnosť Fomalhaut a nevzala ho až tak podrobne, ako iné firmy (od ktorých odhady ešte očakávame). Môžeme teda skonštatovať, že ide len o „hrubý nástrel“ a od skutočnosti sa môže líšiť na úrovni niekoľkých dolárov (rozsah od 0-15$).

V druhom rade je potom dôležité upozorniť na to, že do sumy sa nerátajú položky ako vývoj, marketing, doprava atď. Je to len samotná cena dielov + montáže, čo zodpovedá tomu, že výsledná čiastka je vždy úplne iná. Apple ladí svoje zariadenia naozaj dlho a precízne. Nenechá si pri tom uniknúť ani tie najmenšie detaily. Aj vďaka tomu sú také rýchle, spoľahlivé a trvácne. Do tohto odvetvia sú investované nemalé financie.

Podľa najnovšej japonskej predpovede stoja komponenty, ktoré Apple používa na výrobu iPhonu SE 2. generácie približne 217$ (cca. 200€). Len tak pre predstavu, jablková spoločnosť tu dokonca ušetrila oproti iPhonu 8, ktorého produkcia stála o 18% viac…

Recenzia iPhone SE 2. generácie
iPhone SE 2. generácie – poznáme jeho výrobnú cenu

Dôvodom je samozrejme recyklácia jednotlivých komponentov a takisto aj ich vek. Kovovo-sklenené šasi či LCD displej s Touch ID v tlačidle Home Button, sú v ponuke už od roku 2017. Ak teda Apple predáva iPhone za 399$ či 479€, má na tom celkom slušný zisk. Na druhej strane ale treba opätovne pripomenúť, že sa bavíme len o cenách za jednotlivé diely a montáž. Výsledná suma vyrobeného iPhonu SE 2. generácie je neporovnateľne vyššia.

iPhone SE 2. generácie nie je dostupný s bielym "displejom".
iPhone SE 2. generácie – poznáme jeho výrobnú cenu
Prečítajte si tiež  Toto sú najpresnejšie vizualizácie toho, ako bude vyzerať iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.