Asi si na našom Facebookovom profile aj ty zaznamenal, že nám dorazil do redakcie úplne nový iPhone SE, ktorý sa síce tvári ako iPhone 5S, no v skutočnosti ponúka podstatne viac, ako zariadenie z ktorého primárne vychádza. Jeho parametre totižto pracujú aj v iPhone 6S a naozaj cítiť, že menší telefón nie je 5S, ako by si ho mohlo na prvý pohľad veľa ľudí pomýliť. Je úplne iný, je jednoduchý rýchly a fantastický, čo viac k tomu na rýchlo dodať, prečítaj si recenziu!

iPhone SE – recenzia

Na príchod iPhonu SE sa celá naša redakcia netrpezlivo tešila už niekoľko dní od jeho objednania. Telefón nám už našťastie dorazil a my ho môžeme začať testovať. Okamžite po rozbalení sme zistili to, že model SE je po dizajnovej stránke prakticky to isté ako iPhone 5S. Jediný rozdiel je asi v nápise „SE“ na zadnej strane, ktorý 5S pochopiteľne nemá. Ináč je telefón totožný s jeho predchodcom.

- Reklama -

Voči tomuto zisteniu môžu mať niektorí ľudia výhrady a my to samozrejme plne akceptujeme, nie každý chce telefón, ktorého dizajn je na trhu už 4 roky. Každopádne, nám to až tak nevadí a v konečnom dôsledku sme s výsledkom, ktorý Apple predstavilo celkom spokojní. Telefón je malý, sympatický a dobre padne do ruky, najmä kvôli ostrým hranám. To Applu plne kvitujeme a musíme uznať, že pred 4 rokmi predstavilo skutočne nadčasový dizajn, ktorý sa musí uchytiť aj dnes.

IMG_5317

Akonáhle sme telefón zapli a nastavili, dočkali sme sa milého prekvapenia. Okamžite bolo cítiť to, že pracuje o čosi rýchlejšie ako jeho starší braček 5S, ktorý má o dve generácie starší hardvér. Procesor Apple A9 jednoducho robí s týmto maličkým iPhonom divy a my sme veľmi vďační za to, že ho sem Apple napokon pridalo.

Pôvodne mal mať SE Apple A8, ale v spoločnosti si to očividne rozmysleli, čo napokon aj dobre urobili, pretože je podstatne príťažlivejší ako by mal hardvér z iPhonu 6. To by ho naozaj nikto nekupoval. Ďalšia skvelá vec je tá, že s procesorom si iPhone SE zobral z väčšieho bračeka aj operačnú pamäť RAM. Tá činí 2GB a musíme povedať, že telefón aj vďaka nej funguje naozaj slušne. Pokiaľ teda Apple urobilo nejaký dobrý krok, bol to práve procesor a prevzatie HW z iPhonu 6S.

iPhone SE totižto nemá len výkon iPhonu 6S ale aj jeho fantastický fotoaparát. To sa podpísalo pod to, že dokáže urobiť naozaj fantastické zábery a nepíšeme to len tak. Skutočne sme mali tú česť fotoaparát vyskúšať a skutočne môžeme potvrdiť, že fotenie je v tomto prípade zábava a ocení ho asi každý, kto rád fotoaparát vo svojom zariadení používa. Ďalšia kapitola je potom video, telefón dostal podporu 4K tak, ako sa na dnešnú dobu samozrejme patrí.

IMG_5334

IMG_5328

Škoda len, že neponúkol aj optickú stabilizáciu, tú nemá ale ani iPhone 6S a tak sme nemohli ani len očakávať, že by ju mal aj model SE. Skvelá vec je ale to, že iPhone SE podporuje Live Photos, čo sme na Keynote tak trošku prehliadli a prekvapilo nás to. Funguje to tak, ako na iPhone 6S s tým, že tu nie je 3D Touch a tak na spustenie „Gif-ka“ stačí podržať prst na fotke, netreba tlačiť.

Telefón je po iných stránkach vlastne rovnaký, ako iPhone 5S. Spomenieme ale výrazne lepšiu výdrž batérie, pod ktorú sa určite podpísal nový hardvér, ten je omnoho šetrnejší. Čo by sme možno na záver vytkli je fakt, že telefón ponúka zastaralé Touch ID. Nie je to to isté ako je v iPhone 6S a človek, ktorý ho chvíľu používa okamžite zistí, aké je vlastne pomalé.

Na záver už dodáme asi len to, že s iPhonom SE sme po prvých hodinách veľmi spokojní a budeme ho testovať aj naďalej, s tým, že vám všetky poznatky budeme samozrejme referovať. Ak nad ním uvažuješ a hľadáš malý, pomerne lacný a samozrejme výkonný telefón nemyslíme si, že by si mal váhať. Ak máš rád väčšie displeje, SE asi nebude pre teba, jeho 4″ sú určené naozaj len pre vyhradenú skupinku ľudí, ktorým veľkosť vyhovuje.

IMG_5321

Plusy

  • Vynikajúci výkon vďaka Apple A9, 2GB RAM
  • Vynikajúci 12Mpx fotoaparát
  • Fantastická výdrž batérie
  • Možnosť Apple Pay (u nás ju ale asi človek zatiaľ nevyužije)
  • Cena, možnosť výberu až zo 4 variantov

Mínusy

  • Pre niekoho možno otrepaný dizajn iPhonu 5S
  • Neponúka 3D Touch
  • Zastaralé Touch ID
  • Ponúkaný iba v 16GB a 64GB variante

IMG_5318

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.