Apple predstavil iPhone X ako revolučnú novinku a jedna z najzaujímavejších vecí, ktorá spolu s ním prišla bol displej a bezpečnostná funkcia Face ID, ktorá funguje lepšie a hlavne bezpečnejšie ako predošlý zabezpečovací spôsob (Touch ID). Prečo sme sa ale nedočkali Touch ID v displeji? Apple chcelo pridať do nového iPhonu obe. Prišla ale len jedna technológia!

Touch ID v displeji

Na začiatku tohto všetkého vraj na stole nebolo žiadne Face ID ale len Touch ID skryté vo veľkom, 5,8″ displeji. Malo tu byť zakomponované tak aby sme telefón odomkli dotykom prsta kdekoľvek na domovskej obrazovke. Ako sa ale ukázalo, plán zlyhal a nič také napokon neprišlo. Dôvodom boli vraj problémy pri vývoji, ktoré donútili Apple konať iným spôsobom. Apple všetko vyriešilo “výrezom” v hornej časti displeja, v ktorom sú skryté najrôznejšie senzory a Face Time kamera, vďaka čomu môžeš telefón odomykať pomocou svojej tváre.

- Reklama -

Hoci je tento spôsob prefíkanejší a bezpečnejší, niekomu skrátka z vizuálneho hľadiska nešmakuje horná časť iPhonov a my to úplne chápeme. Hovorí sa tiež o tom, že potom, ako bolo navrhnuté Face ID Apple ešte raz začalo špekulovať s Touch ID v displeji. Apple by mohlo priniesť obe technológie naraz. Z plánov sa ale upustilo z troch dôvodov. Ten prvý boli problémy pri vývoji, ktorý by zrejme potreboval viac času, druhý by boli vysoké výrobné náklady na každý jeden displej, no a tretí by bol fakt, že by to bolo asi zbytočné.

Touch ID na zadnej strane

A čo úniky, ktoré ukazovali Touch ID na zadnej strane podobne, ako to má konkurencia? Odpoveď znie “nie”! Hlavný dôvod tohto kroku bol fakt, že by to vizuálne nevyzeralo vôbec dobre a pravdepodobne by sa to ani tak dobre nepoužívalo. Druhý problém je napríklad fakt, že zasná strana iPhonu X je celá sklenená a mohol by byť problém zasadiť do nej snímač. Treba myslieť aj na to, že telefón je kompletne celý vodeodolný a tak by musel byť dostatočne zatesnený. To by ale mohol byť trochu problém.

Nakoniec teda nemáme Touch ID ale iba Face ID. Na druhú stranu by ale malo ísť o fantastickú funkciu a tak nevidíme problém v tom, že je v iPhone X ako jediná.

iPhone X - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. To bolo úplne jasne, že Apple bojoval s Touch ID pri IPhoneX. Ale mám zato, že ak by žil Jobs bez Touch ID by nový iPhone nevypustili. Aj keby mali kúpiť “všetky” technologické firmy…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here