Apple bude tento rok robiť veľké zmeny a konečne by mohlo urobiť krok, kedy dostane iPhone nový, omnoho praktickejší a využiteľnejší konektor. Už to tak vyzerá, že iPhone XI s USB-C bude konečne realitou. Informoval o tom renomovaný japonský server, Macotakara.

iPhone XI s USB-C? – je to veľmi reálne z pohľadu produktovej konektivity

Pokiaľ sa na to pozrieme s pohľadu samotných produktov, tak iPhone XI s USB-C predstavený tento rok nie je vôbec nezmysel. Práve naopak, skôr by sme sa čudovali, keby ho firma nepredstaví. Prečo? Pretože práve Apple začalo vo veľkom používať USB-C pri svojom “prelomovom” 12″ MacBooku, kde ale nebol žiaden iný konektor. Vraj je to preto, lebo počítač predbehol svoju dobu a štandard ponúka skôr ako konkurencia. V čase predstavenia to vyzeralo ako nezmysel ale dnes je to pravda. USB-C je mimoriadne praktický a rýchly. Navyše môže napájať počítače a mobilné zariadenia.

Okrem širokej plejády MacBookov a iMacov, ktoré už fungujú s USB-C totižto Apple používa túto koncovku aj v prípade iOS zariadení. Správne. Hovoríme teraz o minuloročných iPadoch Pro, ktoré vďaka novinke môžu byť prepojené napríklad s fotoaparátmi a podobne. Všetko omnoho rýchlejšie a jednoduchšie, ako kedykoľvek pred tým. Navyše ak niekam cestujete (a nepoužívate iPhone) nemusíte nosiť dva káble. Na MacBook a iPad vám bude stačiť jeden. Aj preto dáva iPhone XI s USB-C čoraz väčší zmysel.

USB-C na miesto Lightningu. Kľúčová zmena príde tento rok. - svetapple.sk
USB-C na miesto Lightningu. Kľúčová zmena príde tento rok. – svetapple.sk

Apple sa nevie rozhodnúť…

Samozrejme nejde len o hocijaké rozhodnutie. Zmena takéhoto štandardu je zmena, ktorá bude stáť milióny dolárov. Nejde len o to vymeniť konektor a káblik. Kompletne všetko príslušenstvo z predošlích zariadení bude tým pádom nepoužiteľné. Na druhú stranu má ale USB-C viaceré praktické výhody ako aj fakt, že je o čosi rýchlejšie. Rovnako ako Lighnitng je pomerne malé a môžete ho používať obojstranne. iPhone, iPad a MacBook sa tak budú dať prepojiť len vďaka jednému kábliku.

A problémy s príslušenstvom sa časom sami vyriešia. Povedzme si na rovinu, že v roku 2012 vymenil Apple svoj tradičný 30-pinový jednostranný konektor za novší a lepší Lightning a teda 9-pinový obojstranný konektor. Nikto sa nás nepýtal či nám to vyhovuje alebo nie. Hoci si Apple získalo vlnu kritiky, časom si každý zvykol. To, že príde iPhone XI s USB-C teda nie je samozrejmosť. Šanca je ale viac ako polovičná čo tomuto scenáru nahráva do karát.

iPhone XI s USB-C? Apple možno tento rok prekvapí - svetapple.sk
iPhone XI s USB-C? Apple možno tento rok prekvapí – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here