Je 1000€ za telefón naozaj veľa?

0

Boli časy, kedy sme telefóny kupovali naozaj za zlomok ceny súčasných smartfónov. Dokonca ani tie smartfóny neboli vždy také prehnane drahé. Napríklad taký iPhone 2G stál na začiatku svojho predaja $599 a to bola veru na tú dobu poriadna pálka. Dneska preskakujeme hranicu tisícky jedna radosť. Je to skutočne taký problém? Možno ani nie, problém je, že sme na Slovensku.

1000€ hranica

Keď som si naposledy kupoval iPhone 6 Plus v 64GB uvedomil som si, že Apple s týmto produktom dosiahlo jeden podstatný miľník. V najvyššej konfigurácii totižto toto zariadenie prekračovalo cenovku 1000€. Nebolo to zas tak dávno, písal sa len rok 2014. Dnes, o 4 roky neskôr štartuje iPhone X o 149€ vyššie. Bavíme sa pri tom o základnej 64GB konfigurácii. Telefón teda poriadne zdražel. Ľudia sú zaň ale stále ochotní platiť, poväčšine dokonca až 1299€ za väčšiu 256GB verziu. Prečo to teda nikomu nevadí?

V hlave sme mali donedávna nastavenú „psychologickú“ hranicu 1000€, ktorú sme si mysleli, že nemôže nikto prekročiť, no mýlili sme sa. Už iPhone 7 Plus som kupoval za 999€ v strednej, 128GB verzií. Apple postupne cenovku zvyšovalo a zvyšovalo, no a keď sa dostalo k tej spomínanej hranici dostalo, poriadne prestrelilo a dostalo sa ešte o dosť vyššie. 1149€ a 1299€ je naozaj veľa. Na druhú stranu si treba povedať, že iPhone (alebo aj akýkoľvek iný smartfón) je vlastne taký parťák, ktorého potrebujeme mať pri sebe každý jeden deň a čiastočne nám nahrádza našu kanceláriu, takže je to celkom výhodná investícia.

Apple hravo preskočilo s iPhonom X cenovku 1000€. Základná verzia začína na 1149€ a vrcholná na 1299€ - svetapple.sk

Apple hravo preskočilo s iPhonom X cenovku 1000€. Základná verzia začína na 1149€ a vrcholná na 1299€ – svetapple.sk

Ako kde

V tomto prípade je dosť dôležité podotknúť jednu vec. Nie všade je iPhone X taký drahý ako na Slovensku. Napríklad v USA štartuje na sume 999$. V prepočte je to teda skoro o 350€ menej ako u nás. Je síce pravda, že do tejto ceny sa neráta daň avšak v konečnom dôsledku ide aj tak o poriadne výrazný rozdiel. Kedysi platil v prípade Applu výhodný prepočet pri kurze €=$. Znamenalo to, že ceny v Európe boli rovnaké ako v USA, len v inej mene. Reálne by teda u nás stál iPhone X len zhruba 999€. Už tak či tak by Apple na kurze zarobilo ale to asi nestačilo.

O to tu ale teraz nejde. Ide tu o to, koľko obyvatelia daných krajín zarábajú. Stačí sa pozrieť na priemerné a minimálne mzdy všade vo svete, no a potom priemerné a minimálne mzdy u nás. Zrazu zistíme, že takého Američana, Nemca či Angličana až tak nebolí nákup 1000€ telefónu tak ako našinca. Poväčšine ide len o nejakú časť jeho mzdy, zatiaľ čo u nás je táto čiastka poskladaná z niekoľkých mesiacov roboty (čo je aj dosť smutné). Aj napriek tomu ale model X u nás na ulici vídať pomerne často, takže aj v tak „chudobnej“ krajine ako je Slovnsko sa teší slušnému úspechu.

Hodnota

Poslednú časť článku venujem hodnote telefónu. iPhone si zo zásady drží hodnotu o čosi lepšie ako konkurencia s Andoridom. Medziročne stratí na svojej kúpnej cene približne 25-30%. Ide teda o cca 300€. Ak teda iPhone X kúpiš, dajme tomu za základných 1149€ a nerozbiješ ho, na druhý rok ho stále môžeš predať za slušných 800-850€ a za doplatok prikúpiť nový telefón.

iPhone X - svetapple.sk

iPhone X – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk