Určite si sa niekedy zamyslel nad tým ako veľa musí mať Apple peňazí, keď každý jeden smartfón predáva s obrovskou prirážkou. Je tu síce vývoj, doprava, výroba a podobne, ale aj tak si zachováva maržu vyše 60% na každý predaný kus a zhruba 65% všetkých ziskov spoločnosti tvorí práve iPhone. Najnovšie štúdie prezradili, koľko v priemere Apple zarobí na jednom používateľovi ročne. Používatelia sa potom delia do 5 rôznych skupín.

Analýza

Steven Milunovich a UBS Securities sa rozhodli analyzovať to, koľko Apple zarobí na jednom používateľovi ročne. Samozrejme, ráta sa to z dlhodobého hľadiska. Ak si napríklad počas 6 rokov zakúpil 3 iPhony a každý stál okolo $800 znamená to, že na tebe Apple medziročne zarobilo minimálne $400.

Pekné nie? Podľa analýzy, ktorá definovala 5 typov používateľov firma dospela k záveru, že priemerný Apple používateľ minie zhruba $340 ročne, čo je teda pekná suma. Analýza tiež ukázala ďalšie zaujímavosti. V roku 2017 by malo Apple získať zhruba 92 000 000 nových používateľov pod svoje krídla.

V roku 2018 by to malo byť o čosi menej, hovoríme o sume 82 000 000, v konečnom dôsledku je to ale aj tak obrovské číslo. Navyše, ak sa pozrieme na samotnú sumu, ktorú firma získa na jednom používateľovi ročne pri produktoch, s ktorými práve používatelia nie sú úplne najspokojnejší, je to až neuveriteľné. Tak či onak, toto sa má v budúcnosti zmeniť a dočkať by sme sa mali už tento rok revolučného iPhonu, ktorý si možno zakúpi ešte viac ľudí, ako si minulý rok zakúpilo „ten nudný“ iPhone 7!

5 typov používateľov

Okrem iného nás na tejto analýze zaujala aj štúdia samotných používateľov. Je ich 5 druhov. Ide o zákazníkov samotného Apple a ukazuje sa tu, v akých zhruba intervaloch menia svoje iPhony a koľko ročne na nové zariadenia, servis a príslušenstvo a iné zariadenia zhruba minú.

Sú tu napríklad takí, ktorí menia iPhone každé dva roky, takí, ktorí počkajú ešte o rok dlhšie, no a potom aj používatelia Androidu. Nejdeme to tu zbytočne komplikovane opisovať. Na následujúcej infografike zhruba uvidíš, ako to majú rozdelené. Tak či onak, sú to veľmi zaujímavé čísla, čo povieš?

Five classes of Apple user

 

Prečítajte si tiež  Návod: Ako na iPhone vymazať duplicitné alebo podobné fotografie naraz?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.