Apple na včerajšej konferencií predstavilo zariadenie, ktoré je určené predovšetkým pre študentov a školy. Je to „nový“ 9,7″ iPad s výkonom iPhonu 7/8 a už pomerne dobre známym dizajnom. V Českej republike boli ceny známe prakticky okamžite, veď je tu aj Apple Online Store. Koľko ale toto zariadenie bude stáť u nás, na Slovensku? 

Nový iPad

Ešte pred tým, ako si niečo napíšeme o cene by sme chceli tento krok oceniť. Je to najmä kvôli tomu, že pri porovnaní cien zistíme, že 9,7″ iPad stojí v súčasnosti ešte menej ako iPad mini 4. generácie, ktorý nie je menší v celkovom dizajne ale má aj menšie parametre, čo sa výkonu týka. Novinka by mala vydržať s baterkou približne 10 hodín, ponúka pomerne silný čip Apple A10, taktiež podporu stylusu Apple Pencil, 8 megapixelový fotoaparát či Touch ID.

Mnoho technológií je tu síce značne starších, ako napríklad samotné Touch ID je v prvej generácii, zatiaľ čo v novších iPadoch ho nájdeme v pokročilejšej, druhej generácii. Displej nemá ani antireflexnú vrstvu, ktorú má pre porovnanie napríklad aj menší iPad mini. Zadná kamera neponúka ani zďaleka toľko možností ako v drahších minuloročných modeloch. Predná kamera má tiež len klasických 1,3 megapixela, zatiaľ čo novšie modely majú 7 megapixelov.

Na druhú stranu. Niektorí ľudia možno nepotrebujú silou mocou najsilnejší tablet na svete. Stačí im aj lacnejšia alternatíva nového iPadu, ktorá bude lacná a bude sa dať používať prakticky na čokoľvek. Pozrime sa teda na samotné ceny.

Takto nejako vyzerá nový iPad naživo. Pomôcť by mohol nie len študentom - svetapple.sk
Takto nejako vyzerá nový iPad naživo. Pomôcť by mohol nie len študentom – svetapple.sk

Ceny

Ceny sme zostavili pomocou Nemeckého Apple Online Store. Je možné, že sa oproti tunajším cenovkám budú ešte trošku líšiť ale reálne pôjde o rozdiel maximálne desiatkách eur. Nový iPad začína na cenovke 349€ s 32 GB Wi-Fi verziou. Ak by bol záujem o viac pamäte, samozrejme je to možné a Apple bude ponúkať tento produkt aj v 128 GB špecifikácii a to za 439€. V jablkovej spoločnosti ale nezabudli ani na „cellular“ verziu, ktorá bude taktiež dostupná. Lacnejšia, 32 GB  verzia bude takto stáť 479€ a drahšia, 128 GB verzia zase 569€. Ani v jednom z prípadov pritom nejde o nijak závratnú čiastku.

Pokiaľ sa len pozrieme na ceny iPadov Pro, ktoré ponúkajú 10,5″ displej, zistíme, že základný 64GB variant začína na sume 729€ a najdrahší, 512GB model s cellular pripojením končí na 1279€. Ani najdrahší 9,7″ iPad teda nebude stáť zďaleka toľko ako iPad Pro s 10,5″ displejom „v základnej výbave“. Pre lepší prehľad sme ceny ešte zoradili aj takto:

Prečítajte si tiež  10 užitočných widgetov pre iOS, ktoré si obľúbiš

iPad 9,7″ 32 GB – 349€ 

iPad 9,7″ 128 GB – 439€ 

iPad 9,7″ 32 GB (cellular) – 479€ 

iPad 9,7″ 128 GB (cellular) – 569€

Ceny sú teda veľmi príjemné a teraz nám neostáva nič iné ako čakať na reakciu trhu. Je veľmi pravdepodobné, že lacný iPad bude omnoho populárnejší ako jeho drahší bratia. Tí sa dostali s cenou tak privysoko, že o iPad skrátka začal klesať záujem. Lacné zariadenie, ktoré sa cenovkou hravo priblíži ku konkurencii s Androidom môže ale tento trend veľmi ľahko obrátiť vo svoj prospech. Išiel by si do neho?

Nový iPad podporuje aj ceruzku Apple Pencil - svetapple.sk
Nový iPad podporuje aj ceruzku Apple Pencil – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here