Tím analytikov z Picodi.com porovnal ceny iPhone 12 Pro (128GB) s priemernými mzdami vo vybraných krajinách, aby zistil, koľko pracovných dní musí človek odpracovať, aby si mohol dovoliť novú vlajkovú loď od spoločnosti Apple.

Oficiálna cena iPhone 12 Pro v 128GB verzii na Slovensku bude 1179 €. Avšak kupujúci v tohtoročnom balení vlajkovej lode od Applu nenájdu nabíjačku ani slúchadlá.

Podľa dát ŠÚ SR je priemerná mzda v našej krajine 1087 € v hrubom (832 € v čistom). To znamená, že priemerný Slovák musí pracovať 29,7 dní, aby si mohol zakúpiť iPhone 12 Pro (bez akéhokoľvek jedla a iných výdavkov). V porovnaní s minuloročným iPhone indexom sa výsledok pre Slovákov zlepšil o 2 dní.

Vysoké zárobky vo Švajčiarsku dovoľujú obyvateľom zarobiť si na iPhone 12 Pro za 4,4 dni. Štatisticky pri výplate v USA je možné si zakúpiť tento gadget za 6,1 dní a priemerný obyvateľ Austrálie si ho môže dovoliť za 6,6 pracovných dní.

Najhorší výsledok z krajín, kde je už cena nového iPhone 12 Pro známa, bol zaznamenaný v Indii a v Mexiku: v týchto krajinách musí priemerný obyvateľ pracovať 54,4 dní, aby si mohol kúpiť iPhone 12 Pro. V Rusku a na Čiernej Hore stojí nový gadget 47,5 a 47,3 pracovných dní.

Metodológia a zdroje

iPhone Index 2020 bol vypočítaný na základe ceny iPhone 12 Pro, ktoré ohlásili lokálni alebo autorizovaní predajcovia Apple na svojich stránkach. Priemerné mzdy sú z oficiálnych ministerstiev vybraných krajín a štatistických úradov a sú platné pre dátum, kedy boli ohlásené ceny nového iPhone. Mzdy v čistom boli vypočítané cez lokálne výplatové kalkulačky. Mesačné mzdy boli podelené číslom 21 – priemerný počet pracovných dní za mesiac. V krajinách, kde štatistické úrady používajú mesačné mzdy sme delili číslom 5.

zdroj

Prečítajte si tiež  Chlapík urobil z iPhonu 5S nový iPhone 7!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.