Kombinácia 4 iPhonov? iPhone SE!

0

Tohtoročná novinka, ktorá bola predstavená netradične na jar nepriniesla len obľúbený dizajn, ale aj funkcie, ktoré sú dobre známe z predošlých modelov. iPhone SE, ktorý je nateraz najnovší a najvýkonnejší iPhone ukrýva kombináciu až štyroch iPhonov.

Kombinácia 4 iPhonov? iPhone SE

iPhone SE, ktorého označenie znamená „Special Edition“ mnohých potešil a mnohých sklamal. Apple síce trochu pozmenil spracovanie dizajnu, ktoré sa od dizajnových predchodcov iPhonu 5 a 5S mierne líši, no aj tak to niektorým nestačí a Apple ich nepresvedčilo o kúpe tohto modelu. Nielen dizajn, ale aj cena sklamala, keďže sa v Európe pohybuje na úrovni okolo 450-480€, čo je v porovnaní s USA podstatný nárast.

Vrátim sa ale k tomu, že iPhone SE je kombináciou predošlých štyroch modelov a každý z nich prišiel na trh s niečim novým a zaujímavým. Či už ide o Touch ID, nový fotoaparát či procesor, iPhone SE má časť z týchto modelov v sebe.

Snímka obrazovky 2016-03-21 o 20.10.45

iPhone 5

Písal sa rok 2012 a Apple prekvapilo s dovtedy nie veľmi rozšírenými väčšími displejmi. Síce šlo len o malú zmenu, pri ktorej displej narástol len do výšky a nie do šírky, bol to zo strany Apple krok dopredu, keďže krátko na to sa vo svete smartfónov rozmohli omnoho väčšie displeje. iPhone SE si z tejto „päťky“ požičal rozmery, celohliníkové telo a nový 8-pinový Lightning konektor, ktorý nahradil predtým širší 32-pinový nabíjací konektor.

iPhone 5S

O rok neskôr sme sa dočkali modelu 5S, ktorý síce neprišiel so zmenou dizajnu, ale so zaujímavou a dovtedy nepoužitou čítačkou odtlačkov prstov, ktorá bola so systémom tesne spojená. Čítačka dostala názov Touch ID a jej prvá generácia je použitá aj v iPhone SE. Ďalšou novinkou v 5S bol blesk True Tone, slow-mo videá alebo Burst mode, ktorý sa stal súčasťou kamery v ďalších iPhonoch, no vo vylepšenej verzii.

Výkon neostal zanedbaný a Apple po prvý krát v histórii použilo 64 bitovú architektúru procesora A7, ktorý sa rovná desktopovým počítačom. K A7 pribudol aj menší pohybový koprocesor M7 a keďže používatelia iPhone čoraz viac využívali na fitness, šport či hry, bolo pridanie lepšieho rozoznávania pohybu na mieste. Okrem toho tak koprocesor vykonáva úlohy samostatne a nezaťažuje sa tak celý procesor A7.

iPhone 5S - svetapple.sk

iPhone 5S – svetapple.sk

iPhone 6

Najpredávanejší iPhone posledných čias prišiel s väčšou obrazovkou, lepším procesorom či vyšším rozlíšením displeja. To sú dôvody, ktoré zavážili pri kúpe miliónov kusov tejto šestky a taktiež aj fakt, že je to prvý iPhone s väčším displejom ako 4″. iPhone SE má so 6 ešte spoločné veľkosti dostupných úložísk, rovnako prvú generáciu senzora odtlačku prsta Touch ID.

iPhone 6S

Posledný model iPhonu z pravidelného updatu, ktorý je každú jeseň, je s iPhonom SE najviac podobný po hardvérovej stránke. Mega rýchly procesor A9, koprocesor M9, 2 GB pamäte RAM, Retina Flash, 12 MP fotoaparát, 4K video, slo-mo pri 240 fps či Live Photos sú veci, ktoré má iPhone 6S s iPhonom SE rovnaké. Apple však pre úplnosť mohol do iPhonu SE pridať 3D Touch a prednú 5 MP kameru, no nestalo sa tak.

iphone-6s-plus

Keďže iPhone SE bol predstavený tento marec, Apple bude musieť v septembri predstaviť taký iPhone 7, ktorý donúti zákazníkov Applu siahnuť po modeli 7 a nie SE. Pripomeňme, že iPhone SE bol vytvorený pre milovníkov 4″ zariadení, ktorí väčšie modely neobľubujú a pritom chcú mať súčasný výkon a najnovšie funkcie iPhonov, ktoré sú väčšie a o niekoľko stoviek eur aj drahšie. Či sa Apple rozhodne v budúcnosti predstavovať podobné špeciálne edície iPhonov nevedno.

About The Author

Michal je autorom článkov nášho magazínu a taktiež ti pomáha riešiť tvoje problémy v správach na FB. Venuje sa nielen magazínu SvetApple, ale aj fotografovaniu s iPhonom či tvorbe pozadí a článkov o fotení.