Určite ste už počuli o tom, že sa iPhonu spomaľujú predaje. Tento trend trva približne dva roky a v blízkej budúcnosti sa zrejme meniť nebude. Ľudia nechcú meniť iPhone každé dva roky. A vďaka výskumu už vieme prečo. Majú na to dva dôvody.

Ľudia nechcú meniť iPhone každé dva roky. Majú na to dva dôvody.

Pokiaľ meníte iPhone každý jeden rok, pravdepodobne ste skutočným fanúšikom značky. V dnešnej technologicky vyspelej dobe to už totiž nie je vôbec potrebné. Vďaka výskumu americkej analytickej spoločnosti Strategy Analytics vieme, že používatelia už nemajú záujem meniť svoje zariadenie tak často ako kedysi. Vychádza to z dát, ktoré boli získané vrámci USA.

Podľa nich vydrží zariadenie používateľovi Applu v dnešnej dobe asi 18 mesiacov. Konkurenčný Samsung potom 16,5 mesiaca. Kedysi bol interval výmeny na úrovni zhruba 12 mesiacov. Dnes sa predĺžuje a bude sa predlžovať ďalej. Analytická spoločnosť zistila aj to, prečo je to tak.

2 dôvody, ktoré nikoho neprekvapia.

Prvým dôvodom je samozrejme cena. Vlajkové lode išli hore. Každý rok idú hore a to sa skrátka nedá tolerovať. Vraj len 7% opýtaných by bolo ochotných zaplatiť za svoj smartfón viac ako 1000$. Vzhľadom na fakt, že taký iPhone XS štartuje práve na tejto sume je to zarážajúci fakt. Pravdepodobne je aj preto vrámci USA tak populárny model XR.

Kým iPhone 6 v roku 2014 stál 649$ taký iPhone X v roku 2017 stál už 999$. To je obrovský rozdiel. Navyše dá sa tu zarátať aj model XS Max. Ten v plnej konfigurácii prekračuje hranicu 1 500$! Nezáujem kvôli cene je teda úplne pochopiteľný.

iPhone príde v Číne s niečim, čo inde vo svete nebude. Na Slovensku by sa to hodilo tiež. - svetapple.sk
Ľudia nechcú meniť iPhone každé dva roky. Majú na to dva dôvody. – svetapple.sk

Druhým problémom, ktorý iPhone stretáva už niekoľko rokov je nedostatočná inovácia. Neexistuje skrátka dostatočný dôvod na to aby si niekto kupoval nové zariadenie, ktoré zas nie je o toľko lepšie ako jeho niekoľkoročné. Hlavný dôvod, čo ľudí vedie k zmene je teda napríklad stará baterka, pocit nedostatočného úložiska a podobne. Čoraz menej ľudí ale kupuje iPhone preto, lebo je poriadne vybavený. Aj ich iPhone je poriadne vybavený, nepotrebujú to isté v krajšom šate.

iPhone môže byť ešte drahší, tvrdia analytici.

No a na záver správa, ktorá určite nikoho nepoteší. Podľa spoločnosti, ktorá celý tento výskum viedla by mohol byť iPhone (ale aj ostatné smartfóny) už onedlho o čosi drahšie. Dôvodom je technológia 5G, ktorá by mala zdvihnúť ich cenu.

Na druhú stranu sa ale treba zamyslieť aj nad tým, že analytici začiatkom roka tvrdili, že Apple zo šialených cien čosi poľaví. 5G navyše nepríde tak skoro ale najskôr v septembri 2020. To znamená, že máme ešte dosť času na to aby sme zistili akým smerom sa bude cenová politika za tento produkt vyvíjať. Uvidíme.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.