Mnohí používatelia Jablkového iPhonu riešia dilemu a to či sa oplatí iPhone meniť každý rok alebo treba počkať dva. Tí čo žijú na Slovensku a iPhone berú na paušál to také zložite nemajú, keďže po dvojročnej viazanosti jednoducho zoberú nový mobil. Tí, ktorí však kupujú iPhone v kamenných predajniach to také jednoduché nemajú. Ako to teda je s cenou pri iPhone?

Po roku či po dvoch?

Meniť svoj iPhone po jednom alebo po dvoch rokoch? To je otázka, ktorú riešia mnohí fanúšikovia Jablkovej spoločnosti, potom čo si naživo chytia najnovší model a okamžite po ňom zatúžia. Táto otázka je pomerne ťažko zodpovedateľná, no z našej vlastnej skúsenosti vieme minimálne poradiť. iPhony sú zariadenia, ktoré stoja najviac na trhu a očakáva sa, že ich cena nebude klesať tak rýchlo smerom nadol, ako napríklad pri konkurencii. Tento predpoklad je samozrejme správny, keďže iPhony sa predávajú aj po jednom roku používania za pomerne mastné sumy. Pokiaľ sa teda po jednom roku rozhodnete, že chcete vymeniť svoj iPhone, rátajte s tým, že ho predáte približne o 100-200€ (závisí samozrejme od mnohých faktorov) lacnejšie, ako ste ho kúpili. Pokiaľ počkáte dva roky tak  jeho cena klesne o 200-300€ (taktiež je pri každom zariadení individuálna). V priemere teda zistíte, že to, že po roku kúpite nové zariadenie sa vám oplatí úplne rovnako, ako keby ste ho kúpili o rok neskôr.Plynie z toho teda fakt, že pokiaľ chcete nový model, nemusíte rok čakať a jednoducho si ho zakúpiť hneď keďže je veľmi pravdepodobné, že v konečnom dôsledku budete platiť úplne rovnako! Vezmime si dajme tomu nový iPhone 5S za 599€, po roku stojí 399-450€. Za nový model, ktorý stojí 599€ by sme teda doplatili približne 150-200€. Pokiaľ by sme však počkali dva roky iPhone by sme predali za možno 250€, čo je „strata“ 350€. 350:2=175€. V tomto prípade teda vychádza, že každým rokom stratí iPhone hodnotu asi 175€. V konečnom dôsledku je teda jedno či ho kupujete po roku alebo po dvoch, vždy zaplatíte jednu a tú istú sumu!

Prečítajte si tiež  Apple plánuje novú hardvérovú službu predplatného pre iPhone a iPad
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.