Súdny spor Apple vs. Samsung pozná azda každý jeden z nás. Jablková spoločnosť už pred mnohými rokmi zažalovala svojho najväčšieho konkurenta, juhokórejského giganta Samsung za to, že vraj kopíruje dizajn jej smartfónu. Telefónov, ktoré porušili patenty bolo vraj až 11. Apple si ale účtoval aj straty za hardvér, čo vraj nemusí byť úplne v poriadku. Apple by mohlo za tento fakt platiť mastnú pokutu. 

Súd

Súd, v ktorom mal Samsung zaplatiť 120 miliónov amerických dolárov za to, že údajne okopíroval obdĺžnikový dizajn iPhonu so zaoblenými hranami sa pomaly ale isto blíži ku koncu. Hoci to možno vyzerá pre Apple veľmi sľubne, nakoľko existuje mnoho dôkazov, že Samsung skutočne patenty porušil a to hneď pri 11 zariadeniach, predsalen to nie je nič moc ani zo strany Cuperinského giganta. Ten mal v súdnych sporoch doposiaľ navrch, aj keď sa naň valila kritika za to, že vraj zastavuje vývoj.

- Reklama -

Samsungu sa dokonca zastával aj zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, ktorý tvrdil, že či Samsung skopíroval alebo neskopíroval patenty, nemal by platiť tak vysoké sumy za to, že sa jeho dizajn podobá na ten od Apple. Smartfóny od Samsungu totižto priniesli aj nové technológie a rovnako tak spoločnosť nové technológie vyvíja. Akonáhle ale bude musieť platiť Applu mastnú pokutu, nebude môcť tieto peniaze využiť rozumnejšie. Podobný názor zdieľajú napríklad aj v spoločnosti Google. Na druhú stranu, patenty nie sú na to, aby sa porušovali a hlavne 120 miliónov Amerických dolárov nie je toľko peňazí pre spoločnosť veľkú ako je Samsung, že by si pokutu nemohla dovoliť zaplatiť.

Apple - svetapple.sk

Apple často platí podstatne vyššie sumy za porušené patenty a nedeje sa okolo toho takýto “humbuk”. Ako sa ale ukázalo, teraz môže mať problém práve Apple. Pred celým súdnym konaním si totižto veľmi dobre zrátalo škody, ktoré mu Samsung svojim “kopírovaním” zapríčinil. Do finálnej sumy však zarátal aj škody za hardvér. To vraj nie je v poriadku a výpočet mal byť založený na základe dizajnu. Ku Samsungu sa dnes prikláňajú dvaja z ôsmych sudcov. Na druhú stranu tu je ale sudkyňa, ktorá si zastáva Apple.

Vraj práve dizajn predáva a je veľmi dôležitý pri výbere správneho hardvéru. S týmto názorom jednoznačne súhlasíme, a ak si Apple zarátalo straty aj takýmto spôsobom, nevidíme v tom problém. Na druhú stranu si zas myslíme, že by sa tento žabomyší súdny spor už mohol konečne ukončiť. Ťahá sa už veľmi, veľmi dlho a suma, o ktorú v ňom ide je pre obe firmy v podstate banalita. Aj nám už trošku vadí, že o tom musíme stále písať, na druhú stranu je to extrémne známy súdny spor a obe firmy sú aj takýmto spôsobom zviditeľňované.

Apple - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.