Cez víkend sa v Cupertine odohral jeden obrovský škandál, ktorý sa určite zapíše na listinu tých najhorších čo sa únikov týka. Pravdepodobne sme boli svedkami najväčšieho úniku v histórií spoločnosti, kedy len 2 dni pred konferenciu začal internet prinášať informácie o novom iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus a ich detailoch. Apple už nemá žiadne veľké prekvapenie na utorok. Rovnako tak sa potvrdili aj produkty ako Apple Watch Series 3, Apple TV novej generácie či napríklad vylepšené AirPods! Kto za to môže?

Golden Master iOS 11

Začali by sme asi tým, čo sa to vlastne stalo. V skratke sa na internet dostala finálna verzia mobilného operačného systému iOS 11, ktorý už v sebe skrýval všetky informácie o nových produktoch a tak vývojári nemali problém všetko dôležité behom niekoľkých hodín vŕtania sa v systéme vytiahnuť a priniesť verejnosti. Na internete sa iOS 11 nachádzal pravdepodobne už niekoľko dní a prístup k systému mal prakticky ktokoľvek, kto poznál tajné URL adresy, na ktorých sa nachádzal. Tieto adresy mohli vidieť len zamestnanci Applu. Pravdepodobne sa ale našiel medzi nimi jeden krivý, ktorého momentálne nenávidí celé Cupertino. K adresám sa behom víkendu dostali novinári, vývojári a iné dôležité osobnosti, ktoré nám priniesli už teraz známe správy, Dokonca sa k ním dostalo napríklad aj také BBC!

- Reklama -

Oficiálne sme sa tejto verzie iOS 11 mali dočkať až zajtra potom, ako budú predstavené všetky novinky. Dnes už ale všetky produkty poznáme a tak nás nečaká žiadne veľké prekvapenie (aj keď si samozrejme konferenciu veľmi radi pozrieme). Kto môže ale za takýto únik? Podľa všetkého zamestnanec, ktorý nebol so svojim zamestnávateľom príliš spokojný a niečo takéto urobil ako pomstu. Ako to vlastne bolo sa nám snažil vysvetliť Apple blogger a zároveň aj spisovateľ John Gruber. Ten na svojom blogu Daring Fireball priniesol takýto komentár:

“Som si skoro istý, že nešlo o žiadnu chyba, ale o úmyselný čin zamestnanca, ktorý sa chcel pomstiť spoločnosti. Nech už to bol ktokoľvek, momentálne je najmenej obľúbenou osobou v celom Cupertine. Únikom, ktorý bol pravdepodobne ten najväčší v histórii spoločnosti , sme prišli o takmer všetky utorkové prekvapenia”

Podľa všetkého Gruber nemal informácie nijako overenú vzhľadom na fakt, že o tom nikde nič nenapísal. Každopádne je všeobecne známe, že priamo v Apple pracuje niekoľko ľudí, ktorí mu delikátne informácie štebotajú a tak isto je v kontakte s oficiálnym tlačovým hovorcom spoločnosti Apple. Nech už to bolo teda akokoľvek, Apple si neustrážilo jednu z najzásadnejších vecí, ktorú si ustrážiť malo. Je otázne či sa podarí nájsť človeku, ktorá tento čin spáchala, no ak áno, trest daného zamestnanca určite neminie. A čo utorok? Nemení sa prakticky nič, o 19:00 hodine vypukne oficiálna Keynote avšak nebude prekvapením, môžeme ju brať skôr len ako akúsi “formálnu” záležitosť. Žiaľ.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt apple workers

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here