Apple tento rok prinieslo pre používatľov iPhonu 7 Plus, teda väčšej verzie s 5,5″ displej a duálnou šošovkou fotoaparátu jednu celkom zaujímavú funkciu, ktorá sa nazýva „režim portrét“. Čo takýto režim dokáže? No je to asi jasná, fotí portrétové fotografie ľudí, zvierat či dokonca aj predmetov a dokáže priestor za nimi aj krásne rozmazať. Apple dnes túto technológiu propaguje v sérií nových reklám. Poďme sa na ne pozrieť!

Portrét mód

Portrét mód je mód, ktorý spoločnosť Apple predstavila po boku iPhonu 7 Plus ako exkluzívnu vychytávku, ktorú má len väčší model s duálnou šošovkou fotoaparátu. Technológia je to ozaj skvelá, sami ju sem-tam používame a musíme povedať, že zábery sú výborne.

- Reklama -

Nejde teda len o vychytávku, ktorú človek 2x vyskúša a už sa jej nikdy nedotkne. Režim portrét má reálne využitie a človek ho používa pomerne často, minimálne ak fotí. Ako to ale celé funguje?

Nie je to vraj až taká veda, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jeden by mohol povedať, ž funguje práve vďaka duálnej šošovke fotoaparátu na zadnej strane, ale zdanie zrejme klame.

Netvrdíme, že druhý objektív v portréte nezohráva dôležitú rolu, ale myslíme si, že tu naozaj o tento objektív nejde. Dôležitejšie je skôr výborne softvérové inžinierstvo Applu, ktoré dokázalo posunúť hranice niekam celkom inde.

Pozadie vzadu je totižto rozmazávané práve softvérom, ináč si nevieme vysvetliť existenciu vždy dvoch fotiek. Na jednej je fotka odfotená dokonalo ako portrét a na druhej zase obyčajne, kde pozadie nie je až tak rozmazané. Dokonca sa niekedy objaví aj chybyčka priamo v portréte, kedy je rozmazané aj niečo, čo rozmazané byť nemalo.

Nechceme ale teraz aby si si myslel, že táto technológia nefunguje. Funguje super, 95% prípadov za dobrého svetla urobíš nádherné zábery, ktoré ti bude závidieť naozaj každý. Telefón dokáže oddeliť to, čo je v predu od toho, čo sa nachádza vzadu.

Na základe toho + niekoľkých fotiek vznikne plastický 3D model, vďaka čomu vznikne aj režim portrét. Aké jednoduché však? Pozri sa na samotné Apple ako portréty propaguje.

Človek nemusí fotiť len človeka, pokojne môžeš fotiť aj napríklad psa, predmety či s určitých pohľadov aj detaily, napríklad na autách. Čo si myslíš o tomto režime ty? O svoje názory sa snami podel v komentároch!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.