Spočiatku za zdalo, že septembrová aktualizácia iOS 10 nebude žiadna sláva a neprinesie až tak veľké zmeny. Teraz je to úplne inak a prvá verejná beta, ktorú Apple vydalo včera je zdá sa, vydarená. Novinky v systéme, konečne možnosť vypnutia hlasového ovládania a hlavne zrýchlenie sľubujú to, že finálna verzia iOS 10.2 bude skvelá.

iOS 10 najprv v problémoch

Inštalácia či aktivácia bola pre niektorých používateľov iPhonov či iPadov jedna veľká nočná mora. Padanie aplikácií, chyby v systéme, rýchla spotreba batérie alebo chybná obnova zálohy. Všetko toto spôsobovalo to, že mnohých tieto problémy odradili od používania iOS 10. Avšak pripravovaný iOS 10.2 to s najväčšou pravdepodobnosťou napraví. No nehovoríme o obnove zo zálohy. Práve problém obnovy zo zálohy urobenej na iOS 10 a obnovovanej na iOS 9 je ešte stále veľký problém a Apple stále nevyriešilo problém s kompatibilitou záloh.

- Reklama -

Emoji

Medzi prvými zmenami sme si všimli nové ikonky emojis, ktoré sú o čosi väčšie a detailnejšie. Taktiež vďaka Unicode 9 pribudlo niečo cez 70 nových ikoniek, medzi ktorými nájdeš napr. nové gestá rúk, emócií, jedla či zariadení. Nateraz vyzerajú všetky ikonky veľmi pekne spracované a vyzerajú realistickejšie.

Animácie systému

Animácie v celom systéme zabezpečujú pocity plynulosti iOS a je zvykom, že prechody sú v každej veľkej aktualizácií vylepšené. Nedávno sa zmenila animácia zobrazenia priečinkov na ploche a teraz, po vzore ultrarýchlych animácií v iPhone 7 sa tieto animácie dostali do iOS 10.2 pre všetky podporujúce modely. Nehovoríme to len tak, animácie sú ozaj veľmi rýchle a plynulé, čo má v konečnom dôsledku spomínaný pocit plynulosti systému.

Vylepšené widgety a menšia priehľadnosť

Widgety a celé centrum upozornení prešlo veľkou zmenou už v iOS 10 a beta iOS 10.2 prináša opäť menšie vylepšenie. Pribudol widget pre Videá a dizajn pre widgety aplikácií z App Store sa zjednotil s tými od Apple. Zmena sa týka aj widgetu Počasie, kde po rozklepnutí predpovede, ukončenia centra a následného zapnutia bude tento widget stále rozklepnutý. Je škoda, že predpoveď sa nedá posúvať podľa hodín, tak ako v aplikácii Počasie. Uloží sa aj posledné umiestnenie zobrazenia pri poslednom náhľade.

Zmenila sa aj priehľadnosť centra ovládania či ponuky gest 3D Touch, ktorá je teraz jemnejšia a viac prehľadná. V praxi to znamená, že ikony na pozadí až tak nepresvitajú a čitateľnosť je lepšia.

iMessage

Aj správy iMessage ponúkajú novinku v podobe ďalšieho efektu odoslania – Oslava. Zmeniť tiež môžeš automatické prehrávanie efektov, zapnúť režim nízkeho rozlíšenia fotiek alebo triedenia správ. Poteší aj to, že pokiaľ si na iMessage odpovedal zo zobrazenia oznámenia a okno vypneš, správa sa ti nezmaže, ale po otvorení správ sa nedopísaná správa dotiahne.

Možnosti Home Button, Hudby a Kamera

Odstránenie gesta „odomknúť posunutím“ veľa ľudí zamrzelo a Apple pri modeloch s Touch ID nahradilo spôsob odomykania cez nové gesto „Odomknúť stlačením tlačidla Domov“. Nutnosť stlačenia Home button sa síce vypnúť dá, no text sa nijako nezmení. Taktiež sa zmenili funkcie, ktoré aktivuješ dlhým stlačením. Doteraz to bolo tak, že ak si mal zapnutú Siri, Voice Control nebolo aktívne a pri vypnutej Siri bolo aktívne Voice Control. V iOS 10.2 pribudla možnosť vypnúť obidve služby, čo znamená, že po dlhom stlačení sa jednoducho nestane nič. Aj v Hudbe pribudlo pár zmien v podobe hodnotenia obsahu cez hviezdičky a triedenie skladieb podľa interpreta alebo názvu. V Kamere zasa pribudla možnosť zachovania nastavenia pre režim kamery, filtra a Live Photo.

Apple Beta Software Program

Ak chceš mať vo svojom iPhone tieto všetky novinky, jediné čo musíš je zaregistrovať sa do bezplatného Apple Beta Software Programu. Tento verejný program ti umožní inštalovať konfiguračný profil a inštalovať najnovšiu betu iOS. Vedz však, že pre odstránenie profilu a návratu k inštalácií len finálnych verzií iOS budeš potrebovať svoje iOS zariadenie vymazať alebo urobiť restore. Odstránenie profilu cez Nastavenie teda nestačí.

macbook iphone

Môže ťa zaujímať
- Reklama -