O technológii True Depth kamery sme toho napísal veľa. Je to taká malá veľká revolúcia, ktorá síce zapríčinila to, že na iPhone X musíme chvíľu čakať avšak zabezpečila aj bezkonkurenčný náskok Applu, ktorý len tak ľahko nikto nedobehne. Apple má v rukách momentálne všetky karty a ak by niekto chcel podobnú technológiu pre svoj smartfón, bude musieť čakať niekoľko rokov! Apple je v tomto smere neuveriteľne popredu!

Výhoda Applu

Tam kde iný končia, Apple len začína. Aj tak by sa možno dal nazvať náskok týkajúci sa technológie True Depth Camera. Nie je možno ani takým veľkým problémom technológia ako taká. Tá je celkom v pohode. Ten primárny problém je v jej výrobe. Applu sa to vôbec nedarilo a nedarí sa to dodnes aj keď sa už vraj podarilo prekonať niekoľko výrobných prekážok. To je asi najväčší problém, ktorý bude mať v prípade tejto technológie aj konkurencia. Možno, že aj preto najnovší Galaxy Note 8 nemá 3D snímač ale len 2D snímač, ktorý sa dá oklamať veľmi primitívnym spôsobom (napríklad fotkou).

- Reklama -

iPhone X má v sebe zabudované ale špeciálne senzory, ktoré vďaka infračervenej kamere dokážu zistiť, či je tvoja tvár plastická alebo nie. To je prvý predpoklad na to, aby nevznikali komplikácie s fotkami. Ďalej vie presne rozoznať každý jeden detail, aby tvoj iPhone neodomkol niekto iný. Je to prešpekulované ale zároveň na výrobu aj veľmi komplikované a konkurencia to považuje až za v súčasnosti nepredstaviteľné. Podľa analytika Ming-Chi Kua je vraj Apple o 2 a pol roka popredu.

Čo v jablkovej spoločnosti považujú za extrémne ťažké, môže byť pre iné firmy až neprekonateľné. Apple vraj nie je jediná technologická spoločnosť, ktorá sa vývojom takejto technológie zaoberala. Bola tu aj jeho konkurencia, ktorá sa tiež o niečo podobné pokúšala. Časom ale zistila, že proti Apple očividne nemá žiadnu šancu a problémy s výrobou spojené s touto technológiou sú skrátka neprekonateľné. Presne preto prestali mať v súčasnej obe o vývoj technológie záujem a všetky zariadenia, ktoré ňou mali byť vybavené boli pozastavené, prípadne presunuté na iný rok.

iPhone x - svetapple.sk

Konkurencia

Konkurencia, ktorá bola spomenutá vyššie sú vraj Čínske firmy ako Xiaomi, Oppo, Vivo a podobne. Spoločnosti vraj chceli prísť so svojim riešením technológie Face ID ešte koncom tohto roka ale ako to tak vyzerá, je veľmi otázne, či sa to podarí vôbec do konca toho budúceho roka. Dodávatelia, ktorí dokážu vyrábať aspoň ako také množstvo podobných senzorov totižto pracujú naplno a pracujú výhradne pre Apple. Navyše jablková spoločnosť bude mať záujem o spoluprácu aj na budúci rok a tak budú mať ostatn výrobcovia pomerne ťažké v tejto veci presadiť svoje vlastné technológie na výrobu. Skôr by sme o tom mohli hovoriť ako o nemožnom.

Nehovoriac o teoreticky možných zmluvách, ktoré hovoria, že dané firmy musia tieto súčiastky dodávať počas určitej doby výhradne Applu, takže nemôžu vyrábať to isté aj pre iné spoločnosti. Môžu síce vzniknúť iné firmy, ale tieto iné firmy budú musieť postaviť haly a nakúpiť stroje, ktoré musí niekto vyrobiť. Inými slovami, v krátkom časovom horizonte sa to skrátka nedá a javí sa to ako nemožné.

Posledná vec je samotný fakt, či sú vôbec výrobcovia schopní spraviť tak „premakanú“ technológiu, aby fungovala ako tá od Apple. Nie, že by sme ich chceli akýmkoľvek spôsobom dehonestovať, ale Apple platiť obrovské milióny za výskum, ktorý trval možno aj niekoľko rokov. Taký dlhý výskum ale konkurencia nebude mať moc kedy urobiť. Uvidíme, ako to bude celé vyzerať. Je ale dosť možné, že to, čo má Apple dnes budú mať iný až o 1-2 roky. Znamená to teda, že je neuveriteľne technologicky popredu a je to pre neho prakticky najväčšia výhoda pre ostatnými produktmi na trhu. Ťažko povedať, či je iPhone X úplne najlepší smartfón na svete, to by bol asi veľmi subjektívny názor, no môžeme o ňom hovoriť, že v takmer ničom nezaostáva a patrí medzi špičku, ktorá bola (bude) tento rok predstavená. Dobrá práca Apple!

iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.