Určite vieš, že Steve Jobs bol veľmi radikálnou osobnosťou a keď bol o niečom presvedčený, že to nebude fungovať a ľudia mu nedali dostatočný argument, že to môže byť naopak, väčšinou mal pravdu. Bol skrátka veľmi predvídavý a dokázal vycítiť to, čo na trhu chýba a čoho je naopak príliš veľa. Dávnejšie, počas toho ako predstavoval prvý iPad sa neraz vyjadril na adresu menších, 7″ tabletov, že sú na nič a na to, aby bol tablet na niečo dobrý, musel by mať aspoň 9,7″ (tak ako prvý iPad). Toto tvrdenie bolo ale poľa mnohých hlúpe. Prečo?

Chyba?

Aj Steve Jobs robil chyby. V živote ich urobil skutočne veľa. Dokonca sa nepriamo postaral o to, aby ho neskôr jeho dokonalé rozhodnutie odstránilo z vlastnej firmy. Áno, bol to John Sculley, o tom ale teraz hovoriť nebudeme. Určite si dobre pamätáš na časy, kedy bol predstavený prvý iPad. Bol to ošiaľ, skutočný ošiaľ. Niektorí ľudia sa šli zabiť za to, aby tento tablet získali ako prví. Dokonca boli prípady, kedy nákupná taška istému Američanovi amputovala prst po tom, ako prišli dvaja zlodeji a snažili sa iPad vytrhnúť priamo z ruky (nepýtajte sa ako k tomu všetkému došlo, ale tento prípad sa dostal aj do našich televíznych novín).

- Reklama -

Každopádne, hoci prvý iPad neponúkol toho zas až tak priepastne veľa a dostal prezývku zväčšeného iPhonu 3GS, ľudia si ho zamilovali a Apple pripravilo druhú podstatne lepšiu a hlavne úspešnejšiu generáciu. Ako sa tak ale iPad predával, vo firme začali rozmýšľať nad ďalšími možnosťami jeho rozvoja. Nehovoríme o výkone ani o technológiách, ako napríklad fotoaparát či displej. Hovoríme priamo o modeli.

iPad mini prišiel v roku 2012, avšak až po smrti Steva Jobsa. Povráva sa, že počas jeho života by neprešiel. Apple na to šlo ale trocha ináč. V podstate len zobralo iPad 2, zmenšilo ho a ponúklo ako iPad mini. Rozlíšenie aj pomer strán tak ostali rovnaké a zmenila sa len uhlopriečka. Tá činila 7,9″ a je populárna dodnes, nakoľko je toto zariadenie stále v predaji.

Jobs by ho asi hneď odsúdil a pravda, rapídne oň klesol záujem s príchodom obrovského iPhonu 6 Plus (a novších), avšak stále je to veľmi dobrý produkt, ktorý má svojich verných zákazníkov po celom svete. Je šikovný, vojde sa takmer kamkoľvek. Dnes už by možno ani v ponuke nemal byť. Apple do neho ani neinvestuje, no stále je to pekný príklad toho, že aj velikán ako Jobs sa mohol mýliť. Počas rokov svojej slávy sa totižto malého iPadu predalo skutočne veľa kusov a to, že sú dnes predaje slabšie nie je ani tak vina samotného zlého uvažovania ako toho, že na trh prišli lepšie smartfóny a dopyt po tabletoch všeobecne dosť upadá.

mini - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.