Apple má vo svete technológií vynikajúcu pozíciu. Takmer každý jeden produkt, ktorý kedy predstaví sa stane do pár mesiacov či rokov úspešným hitom a pokiaľ aj nie je úplným hitom, je minimálne úspešný a jeho predaje sú vyššie ako predaje pri konkurencií. iPhone 5S zaručene hitom bol a bol megaúspešným hitom. Jeho predaje boli fantastické ešte aj minulý rok, kedy už bol jeho HW pomerne dosť zastaralý. Presne preto sme hľadali odpoveď na otázku, čo stojí za jeho úspechom. 

Prečo bol iPhone 5S taký megaúspešný?

iPhone 5S bol nádherným dizajnovým kúskom. Je to vlastne vylepšený iPhone 5, ktorý bol predstavený v roku 2012 a ako prvý iPhone vôbec priniesol väčší displej. Ten narástol z pôvodných 3,5″ na 4″ a musíme uznať, že aj keď sa nám zo začiatku tento krok príliš nepáčil, teraz vidíme, že bol naozaj správny. Telefón mal výborné rozmery, výborne padol do ruky a ponúkal nádherný dizajn.

- Reklama -

Apple o rok neskôr opäť už tradične aktualizovalo svoj iPhone. iPhone 5S, ktorý bol predstavený v roku 2013 priniesol ako prvý smartfón vôbec 64-bitový procesor (v tomto prípade to bol Apple A7) a tiež koprocesor Apple M7. Telefón mal teda fantastický výkon a to nie len ten normálny, ale aj grafický. Bolo to naozaj výkonné a pokrokové zariadenie.

Navyše pribudla nová farebná kombinácia Space Gray, ktorá sa síce mnohým príliš nepáči, kvôli tomu, že nahradila klasickú “Black” variantu, no my sme si ju obľúbili pretože vďaka nej nie je zariadenie ani strieborné a ani úplne čierne.

Je jednoducho sivé a to sa nám k iPhonu hodí asi najviac. Telefón po predstavení trhal jeden rekord za druhým a jeho predaje boli fantastické. V štvrtom štvrťroku 2013, odkedy sa telefón začal predávať, Apple predalo 33 miliónov kusov iPhonov.

iPhone 5S - svetapple.sk

V prvom štvrťroku ďalšieho roka, teda 2014 sa už ale podarilo predať 51 miliónov iPhonov. Samozrejme, celé toto číslo nepatrí úplne tak modelu 5S. V predaji bol aj model 5C a 4S, ktoré však neurobili príliš veľké predaje.

iPhonov 5S bola v týchto predajoch absolútna väčšina. Predaje teda pokračovali ďalej a ďalej a iPhone 5S sa veľmi dobre predával ešte aj v roku 2015. Spravil až 30 miliónov predajov, hoci to za čias svojej slávy dokázal za jeden štvrťrok, nezabúdajme na to, že to bolo už minulý rok 2 roky staré zariadenie a ľudia oň mali záujem.

No a prečo mali tento záujem? Applu jednoducho telefón vyšiel. Mal dobrý fotoaparát, dobrý výkon, pekný a príjemný dizajn a neskôr už aj fantastickú cenovku. Prírátajme k tomu, že nie každý musel byť minulý alebo predminulý rok fanúšikom 4,7″ alebo 5,5″ palcových obrazoviek, s ktorými prišiel iPhone 6 a iPhone 6 Plus a tak nám akosi logicky vyjde, že ľudia kupovali menší iPhone a keďže jediný v ponuke bol model 5S, rozhodli sa práve preň.

Apple si to samozrejme veľmi dobre uvedomilo a tiež si uvedomilo, že tento telefón má svoj potenciál aj dnes, takmer 3 roky po svojom predstavení, preto na poslednej Keynote predstavilo iPhone SE, ktorý ponúka dizajn staršieho a úspešného iPhonu 5S a výkon iPhonu 6S, teda to najmodernejšie na trhu. Celé to spojilo s fantastickou cenovkou a dostali sme niečo, po čom sme všetci tak dlho túžili.

Je otázne, či Apple bude aj v budúcnosti vylepšovať model SE, ale pokiaľ bude úspešný (čo nepochybne bude) myslíme, že má svetlú budúcnosť. Čo si myslíš ty?

iPhone 5S - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here