Ak máš doma iPad, pravdepodobne aj ty vieš o absencii originálnej kalkulačky od Apple v iOS. Ako to je ale možné? Prečo má menší iPhone kalkulačku vstavanú priamo v iOS a väčší iPad, pri ktorom je minimálne rovnako pravdepodobné, že ju bude jeho majiteľ potrebovať, kalkulačku nemá? Dôvod je pomerne prostý a ako si mohol tušiť, môže za to práve Steve Jobs! Práve on totižto zakázal kalkulačku, čo je nakoniec asi aj dobre!

Prečo nemá iPad kalkulačku? My to vieme!

Nedávno sa na reddite objavila otázka na kalkulačku v iOS. Istý používateľ sa tu pýtal, ako je možné, že jeho menší iPhone už od prvej generácie kalkulačku má, no a väčší iPad od prvej kalkulačku nemá. Na portáli sa samozrejme objavilo veľa komentárov a teórií, prečo vlastne Apple neinštaluje kalkulačku do svojho tabletu, avšak len jeden komentár nám to celé skutočne objasnil.

- Reklama -

Tento komentár je dokonca priamo od bývalého zamestnanca spoločnosti Apple, ktorý vo firme pracoval ešte v dobe, kedy sme iPad nepoznali a mala byť predstavená jeho prvá generácie. Podľa jeho slov mal mať iPad rovnako ako jeho menší brat, taktiež kalkulačku. Aby si to ale chalani zjednodušili, zobrali originál kalkulačku z iPhonu a premiestnili ju na iPad, vďaka čomu sa dala zväčšiť alebo zmenšiť, rovnako ako aplikácie v AppStore, ktoré si môžeš stiahnuť na iPad, no určené sú pre iPhone.

Všetko išlo ako po masle, kým Steve Jobs neprišiel na to, že hranatý dizajn zväčšenej aplikácie je vlastne hrozný. Nasledovalo teda niečo, čo už asi očakávaš. Veľmi nahnevaný Steve si zavolal Scotta Forstalla, ktorý v tých časoch pracoval ako vedúci oddelenia pre software, aby mu vysvetlil, prečo ešte v iOS na prototype, ktorý práve testoval, nie je aplikácia kalkulačky s novým dizajnom.

Steve Jobs - svetapple.sk

Zaskočený Scott vysvetľoval, že o žiadnom novom dizajne kalkulačky pre iPad nevie. Steve samozrejme povedal, že niečo takéto nemôže ísť von, pretože to vyzerá hrozne a nakázal Scottovi, nech s tým niečo urobí. Ten sa vraj aj celkom snažil, no keďže bolo do predstavenia iPadu len pár týždňov a musel by presunúť veľkú časť svojho tímu z UI na nový projekt, nebolo hlavnou prioritou to, aby bola kalkulačka súčasťou nového zariadenia.

Následne bol predstavený prvý iPad, ktorý nemal kalkulačku a tak je to dodnes. Používatelia sa musia zmieriť jednoducho s tým, že si musia kalkulačku stiahnuť z AppStore, no samotné Apple im takúto základnú funkciu neponúka. Prečo ale Apple dodnes nepredstavilo kalkulačku? Veď prvý iPad prišiel pred 6 rokmi. Dôvod je vraj pomerne jednoduchý! Nakoľko Apple veľmi tvrdo pracuje na nových produktoch a na ich vylepšeniach a tiež sa snaží vytvoriť čo najstabilnejší systém, na kalkulačku tu jednoducho neostáva čas.

Pravda, asi by sa nič nestalo, keby v spoločnosti vytvorili menší tím, ktorý by ju naprogramoval a navrhol za pár dní, no zrejme je to na liste priorít na absolútne posledných priečkach. A aj to je jeden z dôvodov, prečo kalkulačku nemáme ani dnes a je dosť možné, že ju v iPade nebudeme mať už nikdy. Možno si však niekto v Apple tento článok prečíta, poprípade prečíta komentár od bývalého pracovníka z Apple a uvedomí si, aká je vlastne kalkulačka v iPade pre človeka dôležitá. Potom by sa do zariadenia mohla dostať, čo je samozrejme ale vo hviezdach!

iPad - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.