Live Photos je v podstate stále ešte novinka, ktorá neoslavovala ani jeden rok. Apple ju predstavil v septembri minulého roka a podporuje ju zatiaľ len malé množstvo zariadení. Respektíve, len malé množstvo zariadení ju vie reálne nasnímať bez toho, aby bolo nutné sťahovať nejaké aplikácie. Otázne je ale, prečo Apple Live Photos nepridalo do aktualizácie systému iOS 9. Nejde o nič zložité a dovolíme si tvrdiť, že vytvoriť takýto GIF by v pohode zvládol aj iPhone 4S. Poďme teda hľadať nejasnú odpoveď.

Prečo nie sú Live Photos dostupné aj pre staršie zariadenia?

Pri tom, ako rozmýšľame prečo vlastne Live Photos nie sú napríklad na starších iPhonoch ako 6S či SE nás napadajú viacmenej asi iba dve možnosti. Prvá možnosť je tá, že staršie zariadenia nemajú dostatočne výkonný čip vo fotoaparáte, ktorý by niečo podobné dokázal spracovať. Áno, to napadne asi každého ale pokiaľ človek zistí, že existujú aplikácie, ktoré dokážu vytvoriť Live Photo aj na starších iPhonoch a vážne to funguje, zistíš, že tu asi pravda nebude.

- Reklama -

Preto z rukáva vyťahujeme druhú možnosť, ktorá je podstatne pravdepodobnejšia a reálnejšia. Apple chcel jednoducho na novšie zariadenia priniesť o čosi exkluzívnejší obsah. Inými slovami, Apple chcelo aby mali používatelia nových iPhonov a vlastne tiež aj iPadov k dispozícií viac funkcií a možností, ako používatelia starších zariadení. Je to logický marketingový krok avšak nám sa to moc nepáči.

Live Photos - svetapple.sk

Máme totižto pocit, že Apple sa už viacej zameriava na svoj marketing ako na svojho zákazníka. Jasné, predávať treba, to je absolútne logické a predaje treba tiež niečim podporiť ale práve toto je spôsob, ktorý sa nám hnusí asi rovnako ako nutnosť kúpy 64GB verzie, keďže 16GB je podľa nás na rok 2016 málo a človeka to doslova núti priplatiť si ďalších 100 eur. Veď dostane až o 48GB viac, nie len o 16GB tak ako pred pár rokmi.

Pri Live Photos je takýto marketing navyše pomerne zbytočný. Funkcia nie je jednak ničím extra výnimočná a na druhej strane si ju strašne veľa používateľov vypína, pretože kazí fotky. Všimli sme si to aj my, na fotkách auta. Tie nám pri Live Photos úplne zožltli a nevyzeralo to vôbec dobre. Navyše sa človek pýta, na čo je to vlastne dobré? Koľko krát to niekto použil? Toto všetko sú otázky, na ktoré sa ťažko hľadá odpoveď. Niekomu sa možno Live Photos zapáči, to netvrdíme, že nie, ale aby si kvôli nej kupoval nový iPhone? To ťažko! Navyše na tom starom má aplikáciu, ktorá mu Live Photo bez problémov urobí. Nepríjemný marketing zo strany Apple je teda úplne zbytočný. Aký máš na to názor na Live Photos ty?

Live Photos - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.