Apple pomerne často aktualizuje svoj mobilný operačný systém iOS, ktorý sa neustále vyvíja a tak doň pridáva nové funkcie. Časté vylepšenia a opravy ukazujú nielen to, že sa o nás Apple stará, ale aj to, že sa snaží aby bol systém čo najrýchlejší a najstabilnejší. Hoci sme si mysleli, že iOS 9.2.1 je veľmi stabilný operačný systém, mýlili sme sa. To sme ale zistili až po tom, ako sme aktualizovali na iOS 9.3. Prečo je táto aktualizácia ozaj dobrá a oplatí sa ju aplikovať? Tu je hlavný dôvod.

Prečo sa mi oplatilo aktualizovať na iOS 9.3?

Mohol by som tu asi začať rozpisovať o fantastickej funkcií Night Switch a podobne, ktoré šetria tvoj zrak pred nepriazňou tmavých prostredí a silného modrého svetla displeja. O to tu ale vôbec nejde. Night Shift je v podstate len taký bonus k tomu najlepšiemu, čo iOS 9.3 prináša. Tým najlepším je stabilita a rýchlosť, tieto dve veci sa zmenili citeľne, normálne mám pocit, že mám nový iPhone.

A to nepreháňam, každým rokom po zakúpení nového modelu si okamžite všímam, aký je obrovský rozdiel medzi novým a starým modelom. Niektoré veci ako napríklad prechody, spúšťanie a podobne nie sú úplne stabilné aj keď si na ne človek okamžite zvykne a nevšíma si to. Akonáhle ale uvidí zariadenie, na ktorom funguje všetko ako má všimne si to okamžite.

Night Shift - svetapple.sk

Popravde, nikdy som si medzi jednotlivými aktualizáciami iOS nevšimol, že by bola jedna verzia nejakým výraznejším spôsobom stabilnejšia ako tá druhá. Prišli mi pomerne rovnaké, aj keď niekedy som zmenu pocítil. Akonáhle som ale aktualizoval na iOS 9.3, okamžite som videl, že v rýchlosti je zásadný rozdiel. Možno je to predsalen individuálna náhoda, nie každému sa musel tak zásadne zrýchliť systém.

V mojom prípade dokonca ani nemal prečo sekať, veď mám najnovší iPhone 6S Plus 64GB. Ten nie je starý, a tak nemá právo sekať. Avšak sekal. Po aktualizácií boli takmer okamžite všetky funkcie rýchlejšie a plynulejšie. Mám pocit, že všetko funguje akosi lepšie a svižnejšie a to sú hlavné dôvody, prečo sa ho určite oplatí inštalovať.

Vôbec nejde o novú funkciu Night Shift, hoci aj tá sa zíde, ale ako prioritu pri inštalácií by som ju ja osobne určite nespomínal. Prioritou je práve spomínaná rýchlosť a svižnosť. Len tak mimochodom, tento názor môže byť mierne skreslený, predsa len mám najnovší iPhone.

Ak máš nejaký starší model a nové poznatky s aktualizáciou iOS 9.3, napíš nám svoj názor na ňu, buď priamo pod článok do komentára alebo na Facebook pod príspevok, za každý názor budeme radi!

iOS 9.3 - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

9 KOMENTÁRE

 1. Ahojte, vopred sa ospravedlňujem za prosbu o pomoc, no neviem nájsť nikde odpoveď. Pri inštalácii iOS 9.3 mi vypíše chybu “Nie je možné overiť aktualizáciu, pretože už nie ste pripojení na internet”. Túto chybu vypisuje i napriek skutočnosti, že na internete som pripojený. Vlastním iPhone 5S, vopred ďakujem za odpoveď. Marek

 2. Vlastním iPhone 6 a taktiež som postrehol zlepšenú rýchlosť systému. Hlavne spomeniem multitasking-prepínač aplikácii. Ten je z môjho pohľadu ako vymenení. Na ňom vidno už od spustenia mobilu na novom 9.3 podstatne zlepšenú rýchlosť. Spotlight sa taktiež vysúva citeľne rýchlejšie, bez zásekov. A celkový chod systému hodnotím velmi pozitívne. Len škoda že  sa k takémuto vyladeniu systému dostane vždy až v nejakej druhej alebo tretej veľkej aktualizácii a že systém nie je svižný už od prvej verzie každého nového iOS.

  A teraz k novým funkciám a k spomínanému Night Shift. Ten je pre mňa a myslím že pre väčšinu ľudí, ktorí majú novú funkciu prístupnú super. Doteraz bolo pozeranie na mobil v neskorých, ba aj nočných hodinách celkom zlé. Dalo sa to čiastočne vyriešiť cez možnosť “Zväčšovanie” v prístupnosti. Vtedy sa aj najnižší jas dokázal ešte znížiť, ale stále to nebolo ono. Funkcia Night Shift to vyriešila. Podstatne lepšie sa na mobil pozerá keď je funkcia po západe slnka automaticky zapnutá. Podobnú funkciu používam j na PC s aplikáciou f.lux. Takže za túto novinku veľké plus pre Apple, aj keď to je čiastočne prebraté od týmu, ktorý stojí za aplikáciou f.lux. Avšak integrácia do samotného systému je z môjho pohľadu podstatne lepšia, ako keby sme mali používať na to aplikáciu.

  Ďalej k vylepšeným poznámkam. Chýba funkcia, respektíve možnosť zaheslovať aj celú aplikáciu Poznámky cez TouchID, aby som nemusel každú poznámku zamykať zvlášť. Avšak celé to heslovanie poznámok mi príde celkom zbytočné, keďže každý má zamknutý samotný iPhone, tak načo zamykať ešte zvlášť poznámky. Jediné využitie vidím na iPade, pokiaľ jeden iPad používa viacero ľudí, napríklad v rodine, avšak aj tu mi to príde celkom zbytočné, z môjho pohľadu. Takže pre mňa táto funkcia nemá využitie.

  Pokračoval by som aplikáciou News. Aj po šiestich mesiacoch, odkedy vyšla spolu s iOS 9 stále nie je prístupná na Slovensku, čo mi príde ako veľká škoda, keďže dosť ľudí by aplikáciu využívalo. Aj ja by som rád mal všetky informácie z rôznych stránok pokope v jednej aplikácii a nemusel by som tak ráno prezerať niekoľko stránok zvlášť. Takže za toto u mňa dávam Applu mínus. Nie je zložité aplikáciu sprístupniť aj u nás, tak nevidím dôvod prečo stále nie je aj u nás.

  Ostatné novinky a vylepšenia som podrobnejšie neskúmal, netestoval.

 3. Mily Robert, som obcasnym citatelom tejto stranky a samozrejme aj tvojich clankov. Tvoje clanky sa mi pacia a hodnotim ich kladne ale mal by som dve pripomienky. Casto mi clanky pridu bez zaveru – akoby useknute v najlepsom. Marne hladam pokracovanie, je to naozaj koniec. Druha pripomienka spociva v tom, ze ked sa obracias na citatela tak v jednotnom cisle. Pride mi to bud ako tykanie nevhodnym sposobom alebo ako obracanie sa iba na jedneho citatela miesto na vsetkych.
  Prosim neber to ako kritiku – ako pisem uvodom, uroven tvojich clankov sa mi paci – ale ako podnet na zlepsenie. Skus sa poradit s ludmi vo svojom okoli na ich nazor a sam sa rozhodni. Mozno je chyba vo mne :). Kazdopadne prajem vela buducich uspechov a zotrvanie v tejto praci.
  S pozdravom Vladimir, obcasny citatel.

  • Ahoj Vladimír, na článkoch stále pracujem a snažím sa v nich zlepšovať, čo sa teda toho záveru týka, určite sa pokúsim nájsť chybu a popracovať na tom, aby bol záver sformulovaný iným spôsobom. Čo sa týka toho čitateľa, snažíme sa pôsobiť priateľsky a keďže máme predovšetkým mladších čitateľov, tak im tykáme. Dnes je na internete veľa serverov a aj omnoho väčších ako sme my, ktoré to takto robia, takže v tom nevidíme problém. Každopádne za podnet ďakujeme, každý jedno takéto upozornenie nás posúva vpred 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here