Apple prišlo s novinkou videa, ktoré dokáže natáčať 4K video pri 60fps. Znamená to teda, že video by malo byť omnoho kvalitnejšie. Ako ale ukazuje následujúci test, je to na úkor niečoho iného. Hoci si to možno bežne ani len nevšimneš, realita je taká, že pokiaľ si potrpíš na detaily, natáčaj radšej 4K pri 30fps!

Rozdiel

Hoci je to možno nečakané, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X sú vôbec prvé smartfóny na svete, ktoré ponúkajú natáčanie 4K videa pri frekvencií až 60 fps. Je to fantastická novinka, video dokáže byť vďaka tomu omnoho príjemnejšie na pohľad avšak ako sa ukazuje, nič nebolo zadarmo. Aj v tomto prípade sa muselo Apple niečoho vzdať. Konkrétne je to kvalita niektorých detailov, ktoré skrátka pri 60 fps nejde zaznamenať!

Dôvod je jednoduchý. Nové iPhony používajú pre 4K 60 fps vyššie nastavenia ISO, čím sa celá kvalita videa následne kazí. Video je omnoho svetlejšie ako pri 4K 30 fps. Na druhú stranu, záleží to dosť napríklad aj od svetelných podmienok. Kamera sa môže vždy správať úplne ináč. Uvidíme čo ukáže dlhšia prax a používateľská skúsenosť. Ako ale sami vieme, väčšina používateľov 4K ani využívať nebude. Natáčať budú vo FullHD, ktoré má omnoho menšiu spotrebu kapacity.

Ty si na tom ako, čo budeš na svojom iPhone používať radšej ty? 4K 30/60 fps alebo FUllHD?

Prečítajte si tiež  Apple zverejnilo nové video zo série "Shot on iPhone 11 Pro"
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.