Úvod Zariadenia iPhone/iPad Rozšírená realita v mapách na iPhone?

Rozšírená realita v mapách na iPhone?

Rozšírená realita sa spája so spoločnosťou Apple už niekoľko rokov. Konkurencia už túto technológiu roky používa a Apple nesmie zaostávať. Do budúcnosti vraj Apple pripravuje aj vlastné zariadenie. S vysokou pravdepodobnosťou pôjde o okuliare, ktoré však budú vedieť viac, pretože ako odhaduje sám analytik Ming-Chi Kuo, prídu najskôr až za 2-3 roky ako zariadenie kompatibilné s iPhonom. Dnes si ukážeme celkom nový a užitočný patent, ktorý Apple získalo. Poďme na to. 

Rozšírená realita v mapách

Možno to znie pomerne aktuálne, keďže rozšírená realita sa skloňuje najmä v posledných rokoch v článkoch, videách a technologických časopisoch ako technológia budúcnosti, no patent, ktorý Apple získalo až taká novinka nie je. Požiadalo oň totižto ešte 5 rokov dozadu, teda v roku 2011, no schválený bol až dnes. Možno aj preto môžeme na ilustračnom obrázku k patentu vidieť ešte starý dobrý iPhone 4/4S, ktorý bol v tej dobe rovnaká novinka ako dnes iPhone 7 či iPhone 7 Plus.

- Reklama -

Apple v tomto patente popisuje rozšírené informácie v mapách. Ide o takzvané vrstvy, ktoré by mohli zobrazovať názvy ulíc, parkov a ďalšie informácie, ktoré inak môžeš hľadať aj na mape. Dokonca by tu mohli byť aj informácie z aktuálneho diania. Na toto všetko by ti stačilo zapnúť kameru a telefón by ti na displeji presne ukázal, ako sa nazýva daná cesta či dané miesto. Na prvý pohľad to síce môže byť zbytočné, no isto sa to bude dať veľmi dobre využiť napríklad vo veľkých mestách, kde človek môže mať práve ťažšie sa zorientovať napríklad aj na mape telefónu.

iPhone - svetapple.sk

Pokiaľ by táto rozšírená realita mohla dávať aj informácie z aktuálneho diania na cestách, niekto kto napríklad stojí v kolóne, no nevidí jej koniec by si mohol jednoduchým kliknutím na displej zistiť hneď oveľa viac. Samozrejme to, či niekedy tento patent vôbec uvidíme je nateraz otázne, pretože Apple vlastní tisíce patentov, ktoré sú super, no žiaľ ich nikdy nevyužilo. Tento môže byť pokojne jedným z nich, no na druhú stranu sa môže stať, že ho už za menej ako rok budeme testovať v beta verziách iOS 11. Nateraz teda nevieme povedať, či sa tohto patentu dočkáme aj v praxi, no vieme, že by mohol byť veľmi nápomocný.

Rovnako vieme, že Apple pracuje na svojej vlastnej rozšírenej realite, pravdepodobne na okuliaroch, no tých sa najskôr dočkáme až za 2 roky. Toto zariadenie bude ako doplnok ku iPhonu. V dlhšom časovom horizonte, by sme sa mohli dočkať dokonca aj rozšírenej reality, ktorá bude ako doplnok ku Apple Watch. Tu sa však už sa bavíme o 5-tich rokoch, čo je predsa len dlhší časový úsek. Nech už ale Apple chystá čokoľvek, moc sa na to tešíme!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.