Na svete sa objavila čierna krabička, ktorá dokáže údajne odomknúť každý jeden iPhone bez rozdielu, či používa 4 alebo 6 miestne heslo. O jej existencii sa doteraz veľmi nehovorilo. Ako sa ale ukázalo, skutočne tu je a my poznáme aj jej dizajn. Zoznám sa so zariadením, ktoré dosť zásadné ohrozí bezpečnosť akéhokoľvek iPhonu!

Greykey

Predstavujeme ti možný postrach každého jedného iPhonu, iPadu či iPodu Touch, v ktorom je nainštalovaný mobilný operačný systém iOS 10 alebo iOS 11. Stojí za nim spoločnosť Greyshift a pokiaľ sa potvrdí, že naozaj funguje, zásadne ohrozí bezpečnosť každého produktu od Apple. Podľa tvorcov vie tento “zázrak” uhádnuť heslo na iPhone za niekoľko hodín (ak je štvormiestne). V prípade, že majiteľ zvolil šesťmiestnu kombináciu, krabičke trvá uhádnutie hesla aj niekoľko dní (cca. 3 dní).

- Reklama -

Podľa samotnej firmy dokáže tento produkt odomknúť každý jeden iPhone, ktorý je pripojený na internet. Samotná firma chce ponúkať odomknutie jedného zariadenia za približne $50. Ak by si mal ale záujem robiť takýto biznis, môžeš si aj zakúpiť konkrétnu krabičku. V lacnejšej verzií stojí $15 000 a k tomu aby fungovala potrebuje stále pripojenie na internet. Ak by si siahol po verzií za $30 000, tu už nepotrebuješ stále pripojenie k internetu a ani špeciálne nastavenie. Oh, a nutné je tiež to aby si pracoval ako orgán činný v trestnom konaní ale o tom si viac prečítaš v nižšej časti článku.

Dizajn krabičky v podstate vzdialene pripomína Apple TV či už farbou, tvarmi alebo materiálmi. Rozdiel je však v tom, že z Apple TV netrčia dva Lightning káble, cez ktoré sa neodomykajú iPhony. Pri týchto Lightning kábloch nájdeme ešte aj LED diódy, ktoré pravdepodobne indikujú to či je zariadenie pripojené alebo či už zariadenie rozlúsklo heslo.

Tatko vyzerá krabička, ktorá je síce nenápadná ale môže byť aj poriadne nebezpečná - svetapple.sk
Tatko vyzerá krabička, ktorá je síce nenápadná ale môže byť aj poriadne nebezpečná – svetapple.sk

Ako to vlastne funguje

Možno sa nazdávaš, že to celé funguje na princípe nejakého tipovania hesla ale nie je to pravda. To by muselo byť zariadenie na krabičke napojené prakticky non-stop. Tento produkt funguje na princípe, kedy stačí telefón pripojiť k zariadeniu zhruba na 2 minúty. Je to čas potrebný na to, aby sa na zariadenie nainštaloval pirátsky softvér, ktorý sa následne dostane až k prístupovému kódu zariadenia. Celý tento proces môže trvať ako sme už vyššie spomínali niekoľko hodín ale pokojne aj niekoľko dní, všetko to závisí od rozmanitosti a zložitosti hesla.

Keď sa však prelomí, automaticky sa zobrazí na displeji iPhonu prístupový kód. Následne musí byť telefón opäť pripojený na Greykey aby sa z neho softvér vymazal.

Takto nejak vyzerá obrazovka iPhonu po odomknutí - svetapple.sk
Takto nejak vyzerá obrazovka iPhonu po odomknutí – svetapple.sk

Ohrozenie je otázne

Samozrejme, už sme to naznačili, podobný produkt môže veľmi pomôcť ale aj veľmi ublížiť. Hodí sa napríklad orgánom činným v trestnom konaní, ktorý práve vďaka telefónom môžu objasniť množstvo prípadov. Samotná firma tvrdí, že zariadenie je určené pre nich. Dokonca aj cena napovedá tomu, že si ho len tak nejaký zlodej nebude môcť dovoliť. Na druhú stranu ale Greyshift nezverejnil žiadne ďalšie informácie o jeho klientele. Ak sú medzi nimi aj zlodeji či hackeri, môže byť tento produkt zásadne zneužitý a to by určite nebolo dobré.

Presne preto je jasné, že už dnes sa aj v samotnom Apple snažia rozlúsknuť to, na akom princípe vlastne tento malý šedý box funguje a ako zabrániť tomu aby bolo odomykanie iPhonu takýmto spôsobom vôbec možné. Dúfajme, že toto ohrozenie bezpečnosti je naozaj len trvalé a v Cupertine využijú všetky možné kroky na to, aby sa ho zbavili. Ak sa to nepodarí o iPhone sa nebude dať hovoriť ako o najbezpečnejšom smartfóne na trhu.

Firma vraj dokáže odomknúť aj najnovší iPhone X a tu má byť dôkaz - svetapple.sk
Firma vraj dokáže odomknúť aj najnovší iPhone X a tu má byť dôkaz – svetapple.sk

zdroj: iPhonehacks.com

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here