Veľká tohtoročná kauza týkajúca sa hlasového asistenta spoločnosti Apple zaskočila celý svet. Externá firma odpočúvala denne tisíce rozhovorov so Siri. Majitelia iPhonov o tom ale nemali ani tušenie. Apple muselo teda v iOS 13 urobiť nutný krok. Siri vás už odpočúvať nebude.

Siri vás už odpočúvať nebude

Prečo vlastne Siri odpočúvala používateľov? Odpoveď je nejasná. Pokiaľ však budeme pojednávať s oficiálnym stanoviskom spoločnosti Apple, príde nám logická. Siri jednoducho potrebuje vylepšiť reč a naučiť sa lepši rozumieť hovorenému slovu. Presne preto je nutné neustále analyzovať jazyk od skutočných používateľov. Každý máme predsa len trochu iný prejav a asistent si na to musí zvyknúť. Najhoršie na tom celom však bolo to, že Apple o činnosti odpočúvania nikoho neinformovalo. Určite by sa našlo veľa ľudí, ktorým by to neprekážalo. Navyše tieto nahrávky nechával analyzovať u externej firmy.

Prístup k citlivým dátam mali svojim spôsobom úplne cudzí ľudia. Dosť diskutovaným problémom bolo aj omylné spúšťanie Siri. Ľudia sa pred ňou bavili skutočne o čomkoľvek. Hovorme napríklad o drogách či zdravotnom stave. To všetko sú veci, ktoré pravdepodobne nechceli so svetom zdieľať. Niekto ich však počul tiež. Stačilo ak popri rozhovore omylom podržali tlačilo na aktiváciu Siri, alebo asistentka reagovala na podobný povel ako “Hey Siri”…

Bolo teda jasné, že niekto bude musieť konať. Jablková spoločnosť v momente odpočúvanie stopla a akosi sme nevedeli čo bude ďalej. Teraz sme na to ale celé prišli. Siri vás bude odpočúvať aj naďalej. Teraz vás však o tom bude informovať Apple, pravdepodobne v zmluvných podmienkach. Ak s tým ale nesúhlasíte, môžete túto funkciu deaktivovať. Táto novinka sa objavila v operačnom systéme iOS 13.2 Beta 2. Používatelia môžu po novom kompletne vymazať svoju históriu rozhovorov. To nie je všetko. Pokiaľ sa im takéto “odpočúvanie” nepáči, pokojne ho môžu vypnúť. Systém im prináša túto možnosť. Všetky potrebné nastavenia vykonáte v sekcii nastavení Súkromie > Analytika.

- Reklama -
Siri vás už odpočúvať nebude. Nepríjemnú funkciu môžete deaktivovať. - svetapple.sk
Siri vás už odpočúvať nebude. Nepríjemnú funkciu môžete deaktivovať. – svetapple.sk
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here