Sem tam sa stane, že Apple získa patent na nejakú fantastickú technológiu, ktorú chceme vidieť aj v realite. Žiaľ, do reality sa dostaneme len veľmi málo krát a to preto, lebo proces vývoja trvá príliš dlho. Niekedy sa na takéto technológie aj zabudne, poprípade Apple jednoducho neverí, že by mohla osloviť toľko ľudí. Dnes ti ukážeme fantasticky patent, ktorý by mohol ešte viac zdokonaliť naše fotky!

Super rozlíšenie vo fotkách s optickou stabilizáciou od Apple.

iPhone určite patrí medzi najobľúbenejšie nástroje na fotenie v súčasnosti. Pravdaže, profesionálne zrkadlovky fotia niekde inde ale od iPhonu sa ani neočakávajú fotky ako zo zrkadlovky, skôr fotky, ktoré budú mať fakt veľkú kvalitu, za ktorú sa nemusíme hanbiť. A to v prípade iPhonu dokonalo funguje, pretože fotí naozaj úžasne a častokrát si človek fotky môže aj pomýliť práve s tými so zrkadlovky.

- Reklama -

Dnes sa spoločnosti s nakúsnutým jabĺčkom podarilo získať veľmi vzácny patent, ktorý popisuje špeciálnu funkciu, nazvanú ako “Režim super rozlíšenia”. Tento režim môže vzdialene pripomínať fotografie HDR, konečný výstup fotografie je ale iný a tak nemôžeme povedať, že ide o to isté. Celá technológia síce funguje podobne ako HDR s fotením viacerých fotiek naraz lenže má jednu odlišnosť.

iPhone 6S - svetapple.sk

Touto odlišnosťou je optická stabilizácia videa, ktorá je v iPhone zabudovaná v súčasnosti len pri najväčších modeloch “Plus”. Menšie modely si musia vystačiť s klasickou digitálnou stabilizáciou, ktorá ale tiež nefunguje zle. Každopádne sa teraz vráťme späť k téme. Apple tento patent vymyslelo trošku ináč. Tvoj iPhone vyfotí hneď niekoľko fotografií a optická stabilizácia sa postará o to, aby boli fotky od seba posunuté o sub-pixel.

Systém následne všetky tieto fotky zoberie a spojí do jednej, ktorá má v konečnom výstupe super rozlíšenie. Tento patent dokonca nie je ani žiadnou novinkou. Apple ho podalo ešte v roku 2012 a tak je otázne, či oň má ešte vôbec záujem. Každopádne ho má vo svojom vlastníctve a môže si ho dovoliť zaradiť do iOS bez toho, aby pri tom vznikol nejaký problém so súdom a podobne.

Patent - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here