iPhone X sa už pomaly ale isto blíži na trh a my môžeme sledovať nie len stále rastúci záujem a očakávania ale aj napríklad zariadenia v Číne, ktoré sa už predávajú a tvária sa ako originálny produkt Apple. V minulosti sa im to ale darilo omnoho lepšie, Apple im to dosť skomplikovalo. iPhone X už skrátka nebude tak ľahko napodobiteľný! 

GoPhone

Pokiaľ si sa niekedy zaujímal o Čínske klony iPhonu, možno si zaznamenal spoločnosť GoPhone, ktorá sa snažila preraziť už niekoľko krát. Táto firma je napríklad zaujímavá tým, že sa pokúsila získať patent na dizajn iPhonu 6 ešte pred tým ako bol tento rpodukt predstavený. Rovnako tak ho aj pred tým predávala. Je to jeden z najznámejších výrobcov klonov, akých vôbec poznáme a to znamená, že história sa opakuje. Už dnes môžeš zakúpiť „iPhone X“ za približne $100 niekde v Číne. Problém ale bude, že to nebude celkom iPhone X!

- Reklama -

GoPhone - svetapple.sk

Niečo viac o tomto produkte

Pokiaľ ťa zaujíma, kde sa toto zariadenie vlastne vyrába, asi tu ani netreba hovoriť o tom, že je to priamo v Shenzene. Ide o miesto nazývané ako Huaqiangbei. Miestny tomu hovoria Sillicon Valley fejkových produktov. Pokiaľ teda nosíš nejakú Čínsku napodobeninu, je viac ako pravdepodobné, že pochádza práve odtiaľto. Rovnako tak sa tu vyrábajú aj iné klony iPhonu. Nie však len toho modelu. V ponuke sú desiatky iPhonov 6/6S/7 či dokonca 8.

Zariadenie

Poďme sa už ale pozrieť na zariadenie. Pokiaľ by sme si možno odpustili to skutočne mizerné spracovanie, na prvý pohľad (na ulici v ruke niekoho iného) by sme možno ani nespoznali, že nejde o originálny výrobok od Applu. Balenie sa tak tvári rovnako a asi by ťa presvedčilo aj logo Applu a nápis „iPhone“ na zadnej strane (ktorý je tu samozrejme použitý nelegálne). Akonáhle by si sa ale pozrel bližšie, pravdepodobne by si už výrazne rozdiely objavil a to najmä z prednej strany, kde to Apple podobným plagiátorom poriadne skomplikovalo.

Nenachádza sa tu totižto displej so sofistikovaným vykrojením pre Face ID na vrchnej strane a už vôbec nejde o 5,8″ uhlopriečku s technológiou OLED. Je tu klasický 5,5″ LCD displej, ktorý nájdeme napríklad v iPhone 8 Plus s tým rozdielom, že v Čínskom iPhone X je dokonca aj s mizerným rozlíšením a to len 1280x720p. Pixely ti teda budú neustále vadiť, pretože na ne bude tvoje oko zaostrovať. Ďalším pekelným rozdielom je priamo operačný systém, ktorý na tomto zariadení beží. Vyzerá síce ako iOS, no jediné, čo má s ním naozaj spoločné je dizajn (alebo téma?). V skutočnosti ide o klasický Andorid a to dokonca len ten vo verzií 5.0. Už aj tu GoPhone technologicky pekne stráca. Netreba ale zabúdať na tú príšerne nízku cenu.

Čínsky iPhone X - svetapple.sk

O výkon sa tu stará procesor, ktorého výkon sa nám ale žiaľ nepodarilo konkrétnejšie špecifikovať. Čo však vieme je to, že telefón obsahuje len biedny, 1GB operačnej pamäte RAM. Originál ma trojnásobnú hodnotu. Základná pamäť je na dnešné pomery tiež celkom smiešna. Telefón ponúka len 16GB. Fotoaparát má rozlíšenie 8mpx. To by nemusela byť až taká bieda. Samozrejme za predpokladu, že by bol aspoň taký, ako na iPhone 6. Na to ale treba rýchlo zabudnúť. Kvalita fotiek bude mizerná asi ako fotky na iPhone 3GS. Rovnako tak to bude aj s 2mpx šošovkou na prednej strane. S týmto Čínskym klonom dokonca nebudeš môcť ani poriadne surfovať po internete. Konektivita nezahŕňa LTE ale len 3G. (LTE priniesol už iPhone 5 v roku 2012. S 3G prišiel iPhone 3G v roku 2008!)

Telefón ponúka aj snímač otlačkov prstov. Bolo by to možno aspoň jedno, bezvýznamné PLUS, keby tento snímač fungoval. Avšak opak je pravdou, je falošný ako celý tento nepodarený produkt. Je to ale cesta ako sa aspoň pocitovo dostať k iPhonu X. Šiel by si do toho?

 

 

Čínsky iPhone X - svetapple.sk

Čínsky iPhone X - svetapple.skČínsky iPhone X - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.