Dark Mode v iOS je niečo, na čo čakáme už poriadne dlho, a keď to začalo vyzerať sľubne s príchodom iOS 10.3, ukázalo sa, že informácie o jeho skorom príchode boli mylné. Apple si ho s najvyššou pravdepodobnosťou schováva na iOS 11. Ten by mal byť predstavený o pár mesiacov. Škoda no, na Dark Mode sa už poriadne dlho tešíme. Na druhú stranu sa ale zase nič také nestalo. Tento režim príde a príde s novým iPhonom 8. Ako to ale bude vyzerať? Bez rámčekov výborne!

Dark Mode bez rámčekov

iPhone 8 tento rok prinesie aj jednu zásadnú novinku. Nie, zaoblený displej by to byť nemal. Je dosť možné, že túto technológiu firma vynechá. Naopak, bude tu displej, ktorý by mal siahať od jedného rohu k druhému, čím by bol vlastne na celej prednej strane. To už znie ako vábivejšia predstava a naozaj dobrý nápad. Pokiaľ pôjde aj o technológiu OLED, ktorá funguje na trošku inom princípe ako technológia LCD, dočkali by sme sa famózneho zobrazenia a tiež dizajnu.

- Reklama -

Hlavná výhoda týchto displejov je princíp toho, ako fungujú. Klasické LCD panely majú podsvietenie. To je jednak energeticky náročnejšie ako princípy fungovania OLED, ale aj väčšie čo sa týka množstva komponentov (S OLED displejom by mohol byť iPhone tenší). Ako sme už písali, OLED displej žiadne podsvietenie nepotrebuje a žiadne podsvietenie tu ani nie je.

Telefón funguje na základe pixelov, ktoré svietia samé o sebe. Ak chce telefón vyobraziť niečo čierne, proste len vypne daný pixel. Normálne LCD panely nemôžu vypnúť len danú časť displeja. O toto sa opiera aj tento koncept. Nie je to len o prevrátení svetlých tónov do tmavých. Je to aj o tom, využiť dizajn a technológie, ktoré telefón teoreticky môže ponúkať.

V tomto prípade je nádherné sledovať to, ako sa displej doslova stráca v čiernom rámčeku displeja, nakoľko je tmavý, a tak vzniká pocit „nekonečného dizajnu“. Je to vynikajúci nápad a pokiaľ dobre vieme, podobnú technológiu sa snažilo pri OLED displejoch použiť Apple aj v hodinkách Apple Watch, kde sa podarilo docieliť rovnaký efekt, teda pokiaľ na ne človek nesvieti z niekoľkých centimetrov silným svetlom. Pozerať sa na takýto displej, takýto Dark Mode a s celým zariadením pracovať je jednoducho „lahôdka“ a človek z toho musí mať nefalšovanú radosť.

Za nás sa nám koncept veľmi páči a tiež by sa nám veľmi páčilo, keby takéto riešenie displeja priniesol práve ďalší iPhone. Samozrejme, všetko môže byť ináč, ale my dúfame, že nebude. Ak má byť iPhone 8 revolučný, tak nech je a nech je to poriadne veľká revolúcia.

Applu totižto takýto produkt už zopár rokov chýba, a tým firma stráca akúsi energickosť a stáva sa z nej zase len jedna sterilná spoločnosť, ktorej sa darí a nechce to pokaziť (bojí sa riskovať).

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.