Pokiaľ ste si zakúpili tohtoročný iPhone. Na zadnej strane vás čaká sklenené telo. V prípade modelu 11 Pro je toto sklo matné/mliečné. V prípade modelu 11 je potom lesklé. Je medzi nimi obrovský rozdiel. Nie len v dizajne. Toto je veľká nevýhoda matného skla na iPhone 11 Pro. Na druhej strane, nič nie je ideálne.

Toto je veľká nevýhoda matného skla na iPhone 11 Pro.

Pokiaľ máte nový iPhone, pravdepodobne už viete o čom je reč. V tomto článku sa chcem zamerať predovšetkým na povrchovú úpravu skla v prípade modelu 11 Pro. Ja osobne vlastním model 11 Pro v prevedení Midnight Green a s jeho dizajnom som veľmi spokojný. Samozrejme každý môže mať svoj vlastný názor a nikomu ho brať nebudem. Niekomu pripomínajú 3 fotoaparáty na zadnej strane trojplatničku, inému zase fidget spinner. Ja som ale spokojný.

Čo sa mi ale špeciálne páči je povrchová úprava matného skla. Popravde, už po prvých fotkách som vedel, že do toho idem. Mal som ale malé obavy z toho či sa mi nebude v ruke telefón o čosi viac šmýkať ako jeho predchodca (model XS).

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?

Nosím ho bez krytu a to vyvolalo moje obavy. Ako sa však ukázalo, hoci je možno v niektorých prípadoch trochu „klzkejší“, nie je to nič strašné a v podstate je to porovnateľné s používaním napríklad iPhonu 6 a jeho hliníkového tela. Dalo by sa to ale hodnotiť za mierny nedostatok oproti klasickému iPhonu 11. Predsa len je telefón síce iný, možno krajší ale na druhej strane toto riešenie nie je lepšie. No a to je problém. Dizajn a estetika vyhrávajú nad praktickou stránkou veci. Na druhej strane ak si dávate pozor, naozaj sa vám z ruky nevyšmykne.

Škrabance zvláda na jednej strane lepšie, na strane druhej zase horšie…

Úprava matného skla je veľmi príjemná na dotyk a má svoje výhody. Ako sme už písali v tomto článku, oproti modelu 11 zanecháva podstatne menšie množstvo otlačkov prstov. Niečo sa tu nájde ale skoro to nevidíte. Na iPhone 11, špeciálne v čiernom prevedení tieto otlačky doslova svietia. Zadná strana je vždy rovnako „dochytaná“ ako displej. To sa nemusí páčiť práve každému. Ešte väčšou výhodou je ale náchylnosť na tie najmenšie škrabance, s ktorými sa pri bežnom používaní jednoducho často stretávate. Nie sú to také tie ryhy, ktoré vidíte hneď pri prvom pohľade.

Prečítajte si tiež  Rýchle nabíjanie vraj už v novom iPhone!

Hovorím o tom druhu poškodenia, ktorý sa ukáže väčšinou až po tom ako na telefón zasvietite svetlo alebo sa od skla odráža slnko. Jeho povrch už nie je dokonalo hladký ale je narušený obrovským množstvom jemných rýh. Pri iPhone XS som ich mal skutočne nespočetné množstvo. Na iPhone 11 Pro po skoro jeden a pol mesiaci nemám ani jeden takýto mikro-šrabanec. Podotýkam ešte raz, telefón nenosím v kryte.

Horšie je to však s väčšími ryhami. Ja osobne si dávam pozor a našťastie žiadnu na skle nemám. Ak by sa však vyskytol, bude to svietiť omnoho viac ako na lesklom skle a to je nevýhoda.

Koniec koncov teda všetko má svoj pre aj proti. Osobne si myslím, že nové sklo je veľmi pekné avšak z praktického hľadiska trochu zaostáva. Na druhú stranu, človek si v tomto smere nikdy nevyberie „to najlepšie“ a vždy tu budú veci, ktoré sú na jednej strane lepšie a na strane druhej zase horšie. Na videu nižšie si môžete pozrieť ako vyzerajú škrabance na matnom skle iPhonu 11 Pro…

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
Toto je veľká výhoda matného skla na iPhone 11 Pro. Má aj malé nedostatky. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.