Nie je to tak dávno, čo sme ti ukázali prototyp celkom prvého mobilného operačného systému od Apple, ktorý sa mohol stať pokojne hlavným ovládacím prvkom prvého iPhonu, a tak sme nemuseli poznať iOS tak, ako ho poznáme dnes. Hoci to vyzeralo zvláštne, dnes ti ukážeme ďalšie dva prototypy, na ktorých princípe mohol byť ovládaný prvý iPhone. Asi sa nikdy nedozvieme, koľko bolo navrhovaných možností!

Ovládanie

Steve Jobs predstavil revolúciu v ovládaní smartfónov 9. januára 2007. Okrem prvého iPhonu, ktorý spájal iPod, telefón a internetový komunikátor totižto predstavil aj iOS, na ktorom to celé v podstate bežalo. Systém bol dokonalý a na tú dobu dosť nadčasový. Žiadne plastové klávesnice, žiadne stylusy, len naše prsty a pekné používateľské rozhranie. Nebola to ale očividne prvotná voľba a ani nápad. Operačný systém musel prejsť obrovským počtom návrhov a konceptov, aby sa dostal do vtedajšej,a koniec koncov, aj dnešnej podoby.

- Reklama -

Sony Dickson je v poslednej dobe akosi veľmi aktívny. Prednedávnom nám zverejnil zaujímavé informácie ohľadom nového iPhonu 8 a ešte pred tým ukázal, ako mal vyzerať operačný systém, pokiaľ by Apple nešlo cestou dotykových ikoniek, ale dotykového kolieska, ktoré sme poznali z iPadov. Sony dnes pridal ďalšie video, v ktorom však už nie je prototyp jeden, ale rovno 2. Jeden (na ľavej strane) je označený ako P1, no a ten druhý, na strane pravej zase ako P2. Prototyp P2 bol prototyp od Scotta Forstalla a rátal s tým, že iPhone bude mať tlačítka.

iPhony - svetapple.sk

Oba tieto prototypy vraj pochádzajú ešte z roku 2005, teda tento spôsob ovládania má dnes už poriadnych 12 rokov. V tej dobe sa ešte len rozhodovalo o tom, ako vlastne bude operačný systém v iPhone ovládaný. Ako iste vieš, práce na prvom iPhone začali práve v rokoch 2004-2005, vtedy Apple ale začalo vývojom dnešného iPadu. Problém však bol, že Steve Jobs nebol úplne spokojný s trhom a povedal, že na iPad ešte neprišiel ten správny čas. Prvý tablet od spoločnosti Apple sme mohli vidieť v roku 2010. Medzi týmito prototypmi sa ale rozhodovalo ešte v roku 2005 a okrem skupiny pár vyvolených do toho samozrejme hovoril aj sám Steve Jobs.

Oba tieto prototypy bežali na operačnom systéme Acorn OS, ktorý bol vlastne taký testovací softvér pre vtedajšie koncepty. Rozdiel medzi prototypmi je ale v tom, že P1 bežal na okresanej, no za to o čosi rýchlejšej verzií tohto operačného systému. Presne preto sa aj načítava o čosi rýchlejšie ako prototyp s označením P2. Je zaujímavé vidieť, medzi čím sa rozhodovalo a čo nakoniec Apple predstavilo. Práve spôsob, ktorý predviedol Steve Jobs na Macworld 2007 je ten, ktorým ovládame všetky moderné smartfóny aj dnes. Bol to proste vizionár a všetkým nám jeho talent pre technológiu chýba. Dúfajme, že Apple  pôjde správnym smerom aj naďalej!

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here