Apple sa prezentuje naozaj rôznymi vecami. Má napríklad tie najlepšie produkty na trhu ale taktiež milióny úžasných  patentov, ktoré však vo svojich zariadeniach nikdy nepoužilo. Dúfajme, že tento patent bude práve tým, ktorý dostane zelenú a uvidíme ho v nejakom iPhone. Rieši totiž problém, vďaka ktorému bude možné zoomovať aj v tak tenkom tele, aké ponúka práve iPhone!

Súčasný problém a jeho riešenie!

V súčasnosti majú smartfóny digitálny zoom a to práve preto, že k tomu klasickému optickému, je potrebné približovanie a vzďaľovanie skiel objektívu. Ide vlastne o rovnaký princíp, aký využívajú napríklad klasické PEN fotoaparáty až na ten detail, že tie sú omnoho hrubšie, čo znamená, že sa objektív má kde schovať. Pri smartfónoch to vzhľadom na ich tenkosť možné nie je, no Apple vymyslelo naozaj jednoduchú vec, vďaka ktorej to možné bude. Pokiaľ sa pozreite na patent, pravdepodobne sa chytíte za hlavu, tak ako sme to spravili my a poviete si, prečo to nikoho nenapadlo skôr. Apple to totiž vyriešilo naozaj jednoducho a vďaka novému patentu nebude výrobcov obmedzovať hrúbka zariadenia ale skôr je výška či šírka (čo pri súčasných iPhonoch určite nebude problém).

Nový patent Apple, vďaka ktorému budú môcť smartfóny používať zoom! - svetapple.sk
Nový patent Apple, vďaka ktorému budú môcť smartfóny používať zoom! – Appleinsider

Jednoduchý patent

Tento patent síce na prvý pohľad vyzerá zložito a nepochybujeme, že jeho konštrukčné riešenie aj zložité je. Jeho princíp je však jednoduchý a ten, koho to napadlo môže byť pyšný na to, že zrejme spôsobil revolúciu v mobilnom fotení. Načo skrývať objektív do tela smartfónu klasickým spôsobom? Je to naozaj jednoduché. iPhone by malo s týmto patentom ponúknuť prakticky rovnakú podobu ako bez neho. Fotoaparát by sa mohol nachádzať na klasickom mieste a na prvý pohľad by bol úplne rovnaký. Pokiaľ by ste potrebovali niečo priblížiť alebo fotografickými slovami „zazoomovať“, taktiež by sa zo svojho miesta nepohol. prečo?

Nešlo by totiž o čip ale o zrkadielko, ktoré by svetlo odrážalo ďalej do ďalších modulov vrátane optického zoomu. Pokiaľ by ste teda chceli niečo priblížiť, v skutočnosti by sa sklá objektívov pohli priamo v tele zariadenia a na základe obrazu zo sklíčka vytvorili fotografiu. Hoci podobný systém samozrejme prináša aj niekoľko problémov, akými sú napríklad aj strata svetla pri priblížení, je to maličkosť oproti tomu, čo má Apple v rukách. Strata svetla by sa totiž mohla vyriešiť ešte menšou svetelnou clonou.

Nový patent je v princípe naozaj jednoduchý! - svetapple.sk
Nový patent je v princípe naozaj jednoduchý! – Appleinsider

 Dúfajme teda, že spoločnosť Apple tento patent využije, keďže má potenciál vytvoriť asi rovnakú revolúciu ako Touch ID predstavené v roku 2013. Aj keď majú už aj ostatné smartfóny senzory odtlačkov prstov, nikto to ešte neurobil tak dobre ako Apple. Aj keď je celkom nepravdepodobné, že by sme patent mohli vidieť už v iPhone 6S, jeden nikdy nevie. Každopádne by to mohla byť jedna z vecí, pre ktorú by sa smartfón oplatilo kúpiť. Veď okrem toho, že ponúka zoom je všetko aj opticky stabilizované čím by sa mohol vyrovnať menší iPhone 6, ktorý optickú stabilizáciu nemá svojmu väčšiemu bratovi iPhonu 6 Plus, ktorý ju naopak má!

Prečítajte si tiež  Nevarte iPhone 6 v Coca-Cole!
Samotný zoom alebo lepšie povedané približujúce/ vzďalujúce sa sklíčka by mohli byť zabudované v tele iPhonu - svetapple.sk
Samotný zoom alebo lepšie povedané približujúce/ vzďalujúce sa sklíčka by mohli byť zabudované v tele iPhonu – Appleinsider
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.