Súčasná moderná doba sa neustále vyvíja a vyvíja a mnohé krajiny, kde si kedysi nemohli iPhone dovoliť ani tí najbohatší sa menia. Patrí sem určite aj taká India, kde spoločnosť Apple za sumu 670$ predávala model 5S. Apple by v tejto krajine chcelo v budúcnosti začať vyrábať iPhone ako taký a zároveň chce zvýšiť podiel na trhu. Preto cena iPhonu 5S klesla až o 50%!

Cena za iPhone 5S v Indii klesol o 50%!

Tak ako Čína, tak aj India je pre spoločnosť Apple obrovským potenciálnym trhom, nakoľko tu v súčasnosti žije okolo 1,2 miliardy ľudí, čo je naozaj obrovské množstvo možných zákazníkov. Áno, veľa z 1,2 miliardy si určite iPhone nemôže dovoliť ani len vo svojich snoch, nakoľko ide o rozvojovú krajinu a ľudia dva krát zvážia, za čo dajú svoje peniaze, no Applu pokojne stačí pár percent a predajné čísla za daný rok sú podstatne vyššie.

iPhone 5S - svetapple.sk
iPhone 5S – svetapple.sk

Koniec koncov, v Indií sú veĺké mestá, kde zarábajú ľudia viac ako na Slovensku. Prečo ale Apple tak razantne znížilo ceny iPhonu 5S? Zo dňa na deň klesla hodnota zo 670$ na 370$ a to je poriadný rozdiel.

Určite by sme sa mali pozrieť na základný problém a to, prečo Apple v Indii nepredáva najnovší model 6S, poprípade minuloročný model 6, ale dnes už pomerne zastaralý model 5S za cenu, za akú sa u nás predáva iPhone 6S. Dôvod je veľmi jednoduchý. V Indií je príliš vysoká exportná daň a Apple z tohto dôvodu predáva svoj najlacnejší model poriadne draho, respektíve predávalo.

- Reklama -

Po novom chce s vysokou pravdepodobnosť zvýšiť svoj podiel na trhu, nakoľko v súčasnosti nepatrí ani len medzi TOP 5 predajcov v krajine a skoro všade inde vo svete je číslo 1. Ostatní výrobcovia ako napríklad Samsung majú na tomto trhu vysoké postavenie a rovnako tak aj predaje a to z jediného dôvodu.

iPhone 5S Champagne Gold - svetapple.sk
iPhone 5S Champagne Gold – svetapple.sk

Má tu svoje výrobné linky a tak nemusí riešiť exportnú daň. Preto sa môže stať, že niekomu príde do výberu iPhone 5S a Samsung Galaxy S6. Je jasné, pre ktorý z týchto smartfónov sa nakoniec záujemca rozhodne, keďže stoja rovnako. Práve preto sa vo svete začalo špekulovať či Apple nebude vyrábať svoje zariadenia aj priamo v tejto krajine. Odľahčilo by to tak výrobu v Číne, na iPhone by sa pravdepodobne nemuselo tak dlho čakať a hlavne by Apple obišlo spomínanú exportnú daň, ktorá komplikuje predaje v krajine.

Druhým dôvodom, prečo Apple razantne znížilo cenu za svoj iPhone v Indii môže byť aj to, že spoločnosť plánuje predstaviť model 6C, no stále má v rukáve obrovské skladové zásoby modelu 5S, ktorých sa potrebuje urýchlene zbaviť a preto je ochotné pristúpiť aj na takýto krok.

Do straty sa spoločnosť aj tak nedostane nakoľko má predajnú maržu minimálne 50% a aspoň si zvýši podiel na Indickom trhu. Navyše tu v budúcnosti možno bude aj vo veľkom pôsobiť, čo znamená, že si podmaní ďalší obrovský trh akým je napríklad Čína, kde si tento rok predobjednalo nový iPhone viac ľudí ako v Amerike!

iPhone 5S Champagne Gold - svetapple.sk
iPhone 5S Champagne Gold – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here