Pokiaľ sa povie najnovšia kozmická loď, NASA a počítače, pravdepodobne vás napadne okamžite stroj, ktorý má k dispozícií niekoľkonásobne vyšší výkon ako, keď poskladáte dokopy 10 Mac Pro v tej najvyššej konfigurácií. Pokiaľ však neviete, aká je skutočnosť, pravdepodobne vás prekvapíme. Najnovšie vesmírne plavidlo Orion má totiž nižší výkon ako aktuálny iPhone 6!

Výkon

Aký má teda hardware k dispozícií samotná vesmírna loď? No, pravdepodobne zostanete zaskočení. Výkon počítača, alebo lepšie povedané troch rovnakých počítačov, keďže dva sú záložné, je porovnateľný s výkonom Samsungu Galaxy S III! Ten je naopak nižší ako výkon iPhonu 6. Pokiaľ by sme sa bližšie pozreli na hardware, ktorý sa nachádza v počítačoch vesmírnej lode, nájdeme v nich 11 rokov staré procesory IBM PowerPC 750FX, ktoré sa dokonca objavovali v niektorých počítačoch iBook G3. Tento procesor je ladený na frekvenciu 900MHz a vyrábaný bol 130-nm procesom. Len pre porovnanie, Samsung už pripravuje výrobu procesorov pomocou 14-nm procesu. Celý počítač je umiestnený na omnoho hrubšej základnej doske, aby odolal prudkým otrasom, ktoré sú vo vesmíre bežné.

A prečo taký slabý hardware?

Určite sa pýtate, prečo spoločnosť ako je NASA, ktorá má k dispozícií tie najvýkonnejšie počítače sveta, umiestnila do svojej kozmickej lode takto slabý hardware. Odpoveď vás možno prekvapí, no je to preto, aby sa vyhli zbytočným problémom, keďže konfigurácia je už rokmi overená, a tak aj omnoho spoľahlivejšia, ako súčasné počítače. Navyše by mala byť omnoho menej energeticky náročná!

iPhone 6 - svetapple.sk
iPhone 6 – svetapple.sk

Prečítajte si tiež  Porovnanie parametrov iPhonu 6 Galaxy S6 a ďalších!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.