Uzavretý, avšak bezpečný obchod s aplikáciami App Store je pre mnohých vývojárov sklamaním, pokiaľ im Apple ich obsah neschváli. V poslednom období si mohol postrehnúť informácie o tom, že Apple veselo sťahuje z App Storu aplikácie, ktoré mu idú proti srsti aj napriek tomu, že najprv ich schválil. Má vôbec Apple potuchy, čo všetko vypustil do obchodu?

Vie vôbec Apple, čo dáva do App Storu?

Áno, treba uznať, že Apple sa snaží kontrolovať všetok obsah, ktorý by potenciálne mal byť v App Store a tak nás chráni pred nevhodnými alebo nebezpečnými aplikáciami. No na druhej strane, Apple má v rukách tú moc, s ktorou aj spočiatku povolenú a dostupnú aplikáciu po pár dňoch stiahne. Prečo je to tak?

- Reklama -

V prvom rade mám na mysli aplikáciu, ktorá bola pred pár týždňami populárna medzi používateľmi 32 bitových iPhonov. Bolo to pár dní pred sprístupnením aktualizácie iOS, ktorá priniesla nočný režim, tzv. Night Shift. Aplikácia f.lux dokázala presne to, čo dnes Night Shift a bola v App Store dostupná len krátko. Apple ju jednoducho stiahlo a viac už nebola prístupná.

Keďže aplikácia fungovala aj na 32 bitových iPhonoch a Night Shift je dostupný len na 64 bitových, nie je prekvapením, že väčšina stiahnutí f.lux smerovala práve do týchto starších zariadení. Išlo Applu stiahnutím f.luxu zamedzením dokázania vývojárom tejto aplikácie, že aj keď ich aplikácia funguje bez problémov, majitelia budú pre Night Shift potrebovať novší iPhone? Je až tak zákerné, že nedopraje tým, ktorí by chceli podobné funkcie v iPhone a tak ešte ako-tak svoje zariadenie využiť?

Druhá aplikácia, ktorá bola z App Store stiahnutá je SysSecInfo, ktorá zistí prípadné hrozby v iPhone. Samozrejme, Apple nechce mať vo svojom obchode takúto aplikáciu, ktorá Applu podráža nohy tým, že popiera bezchybnú bezpečnosť iPhonu. Ako inak, aj v mojom iPhone bola detekovaná hrozba, konkrétne dve hrozby umiestnené v knižniciach systémových súborov, ktoré nie sú pre bežného používateľa iPhonu nijako prístupné.

I keď tu hrozba, alebo infiltrácia zistená bola, SysSecInfo ju bohužiaľ nedokáže vymazať alebo vyliečiť. Tak ako pri f.lux, aj tu Apple zareagoval okamžitým stiahnutím aplikácie z App Storu. Avšak, ak si si stiahol aplikáciu skôr, budeš ju môcť aj naďalej používať, no bez ďalších aktualizácií.

Je tu toho viac, oveľa viac

Práve tu vzniká otázka, či Apple vie o tom, čo sprístupňuje svojim užívateľom. Odpoveď je asi každému jasná, keďže takéto nevýrazné a dopredu nijako prezentované aplikácie od malých vývojárov zaujmú až vtedy, keď o nich všetci vedia. Je škoda, že sa to Apple dozvie až vtedy, keď je vonku a stiahne ju až po určitom čase.

Možno ani samé Apple nevie, koľko je takýchto aplikácií v App Store, veď ich je tam už viac ako jedna miliarda. Takže je pravdepodobné, že takýchto „objavov“ sa dočkáme v budúcnosti častejšie keďže Apple, ako férový hráč, bude všetky nové aplikácie „kontrolovať“ ako doteraz.

Nižšie môžeš vidieť, čo sa zobrazí (nezobrazí) ak do vyhľadávania zadáš syssecinfo. Ďalej môžeš vidieť informácie, ktoré appka ponúka, no sú to poväčšine len nezmyselné čísla, v ktorých sa laik ľahko stratí.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -