Tento rok sme boli všetci svedkami toho, že aj keď firma akou je Apple vlastne nič tak zásadné a revolučné nepredstaví a všetko to zabalí do pomerne nudného dizajnového štýlu iPhonu 6S, stále to môže vzbudiť záujem. Najmä, ak je v hre nová farebná varianta, ktorá je v skutku nádherná. Hovoríme presne o Jet Black, to je vec, ktorá nás na novom iPhone láka asi najviac. Hoci je náchylná na škrabance a odreniny, ten dizajn jednoducho stojí za to a akonáhle si ju človek raz chytí do ruky, okamžite si ju zamiluje. Apple sa týmto vrátilo späť do minulosti a zároveň urobilo veľký krok vpred. 

iPhone 4

Vráťme sa na chvíľu späť do roku 2010, kedy v Apple chodil Steve Jobs a Apple predstavoval zariadenia, ktoré každým rokom trhali predajné pulty pretože mali svoje čaro. Netvrdíme síce, že teraz už to čaro nemajú, ale po Jobsovej smrti sa z nich akosi vytratilo. Práve on totižto vždy vedel, ako ľudí zaujať, ako ich prekvapiť a ako im dopriať ten najlepší produkt, aký kedy držali v rukách. Hovoríme o iPhone 4, ten bol v dobe predstavenia neuveriteľým skokom vpred a aj keby neponúkol nič nové, čo sa o ňom povedať ale nedá, zožal by rovnako obrovský úspech.

- Reklama -

Telefón priniesol celkom novú technológiu.  Pokiaľ sa pozeráme na dizajn, už to nebol plast ani hliník ako vtedajšie modely 2G, 3G, 3GS. Apple sa zrazu nebálo použiť sklo, seriózne sklo, ktoré sa v spojení so smartfónom trošíčku bije. Používa sa síce na prednej strane, ale je to materiál veľmi krehký a hlavne náchylný na poškodenie. Ak sa teda stane, že padne na zem, ľahko sa rozbije. Urazu však  prišiel na trh iPhone, ktorý nemal krehkú stranu len tú prednú, ale aj tú zadnú, čo znelo ako dvojnásobný problém.

Koniec koncov, aj ním bol, veľa krát sa práve táto časť používateľom pri nevinnom páde rozbila, no na druhú stranu, výmena bola veľmi jednoduchá a cenovo nie až tak nedostupná, ako napríklad výmena displeja. To ale samozrejme neospravedlňuje fakt, že telefón sa dal ľahko rozbiť. Mnohí ľudia iPhone 4 podceňovali a tvrdili, že hoci je nádherný, kupovať si ho nebudú, neverili, že by ho nerozbili a to bola chyba. Sklíčka síce praskali vo veľkom, ale drvivá väčšina používala, kryt, fóliu a podobné príslušenstvo, vďaka čomu to nádherné telo ochránili. Hoci to bol dizajn mierne nepraktick, asi naň nikto nezabudneme, pretože bol na tú dobu určite revolučný. Dnes sa k nemu napríklad vracia Samsung so svojími novými modelmi a čo si budeme rozprávať, že ani Apple nemá od toho príliš ďaleko.

iPhone 4 - svetapple.sk

Jet Black

Áno, vieme, že Apple predstavilo keramické Apple Watch a tento materiál by asi trošíčku viac pasoval k iPhonu ako leštený hliník, ale cenovo by to určite musela byť drahšia relácia a to si nikto nepraje. Presne preto Apple využilo iný spôsob, ako navodiť sklenený feeling a zároveň pocit, že bez daného produktu človek nemôže žiť. Je totižto nádherný, ozaj krásny. Apple dokázalo vyzdvihnúť ako vždy úplne všetky dôležité detaily a zabaliť to do starého dizajnu, čo nám ale na počudovanie zrazu akosi vôbec nevadí.

Človek má problém s tým, že sedmička je vlastne len vynovená 6tka, no pravda je taká, že v novej kombinácií je to nový produkt a iný ako Jet Black by sme si asi nekúpili. Myslíme si, že okrem majiteľov Black (čo je matná čierna) asi príliš veľa ľudí nebude chcieť ostatné tri varanty, ktoré sú síce pekné, ale nový iPhone v nich až tak príliš nevyniká. Jet Black je jednoducho nádherný a silno nám pripomína sklo, ktoré bolo použité práve pri iPhone 4/4S a neskôr z časti aj na modeloch 5/5S/SE. Každopádne, súčasnosť je rovnaká.

iPhone 7 - svetapple.sk

Jet Black má tiež nepríjemný problém, rovnako nepríjemný ako je sklo na zadnej strane iPhonu 4. Tentokrát sa síce nedá rozbiť, keďže ide o leštený hliník, ale veľmi ľahko sa poškriabe a to sklame každého skalného fanúšika, ktorý sa práve na tento model teší. Tak či onak si ho ale kupujú milióny ľudí a rovnako tak milujú aj jeho dizajn. Je jednoducho úžasný. Čo tam po pár škrabancoch? Koniec koncov, aj tu sa dá použiť kryt, to znamená, že všetko je úplne v pohode. Apple sa s týmto prístupom vracia späč do roku 2010, presne 6 rokov dozadu.

Hoci predstavilo nový iPhone a je naozaj nádherný, nie je príliš praktický, no vôbec to nevadí. Ľudí viac zaujíma vizuálna stránka veci. Práve tá je v tomto prípade veľmi dôležitá a naozaj zafungovala!

Jet Black - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.