Displej iPhonu 8 je pre nás v podstate stále tabu. V prvom rade pôjde o niečo nové, na čo sme neboli zvyknutí a tak si ani nevieme predstaviť ako to asi bude fungovať. Na druhú stranu už ale vieme, ako to bude vyzerať a tak môžeme aspoň predpokladať, akým smerom sa bude uberať UI iPhonu 8. Dnes ti pomocou dvoch zaujímavých konceptov predstavíme to ako by mohla byť riešená vrchná, no a samozrejme spodná strana displeja iPhonu 8. Poďme teda na to! 🙂

iPhone 8

Užívateľské prostredie iPhonu 8 nebude zase až o toľko zmenené oproti tomu, ktoré poznáme napríklad v iPhone 7 či starších modeloch avšak svojim spôsobom pôjde o zmenu. Pozmenený bude ale displej, ktorý naplno nahradí talčidlo Home Button a potom aj vrchnú stavovú lištu, ktorá bude vyzerať úplne ináč ako dnes. Následujúce koncepty ti prinášajú pohľad, ako by to asi mohlo vyzerať už o mesiac na oficiálnej prezentácií od Apple.

- Reklama -

Home Button

Je jasné, že fyzického tlačidla sa už určite nedočkáme. Na miesto toho tu bude displej, ktorý sa bude rozprestiera od rohu k rohu a bude pokrývať celú prednú časť iPhonu 8. Nahradí teda aj tlačidlo Home Button, ktoré je v podstate takým hlavným ovládacím prvkom tohto zariadenia. Koniec koncov, už aj dnes v iPhone 7 a 7 Plus funguje len na dotyk, nedá sa hardvérovo stlačiť. Presne tak to bude aj v iOS 11 a iPhone 8. Tu ale nebude nijakým spôsobom vystupovať z displeja. Bude sa len zobrazovať. Na obrázku nižšie uvidíš, ako by to celé mohlo vyzerať. Všimni si v prvom rade, aký obrovský displej bude mať iPhone 8 pri porovnaní s iPhonom 7. Je otázne, či Apple dovolí nejakým spôsobom využiť aj priestor na ľavej a pravej strane tlačidla.

Rovnako tak nie je úplne jasné, či si budeme môcť nový „Home Button“ prispôsobiť podľa seba. Hovoríme napríklad o jeho farbe, prípadne prídavnej funkcií. Tak či onak tohto ovládacieho prvku, pre ktorý je iPhone populárny snáď už od svojho prvotného predstavenia sa určite nezbavíme. Bude len fungovať iným spôsobom.

Takto nějak by mohla vypadat iOS 11 obrazovka na iPhonu 8

Horná lišta

A čo horná lišta? No, na tú má Apple tiež nejaké riešenie, ktoré ale žiaľ na teraz nepoznáme. Čo však vieme je fakt, že Apple predstaví presne taký displej, ako môžeš vidieť na snímke nižšie. Ako dôkaz nám poslúžil únik, ktorý ukazuje ikonku iPhonu 8, ktorý vyzerá presne tak ako koncept nižšie. Stavová lišta sa môže využiť hneď dvoma spôsobmi, otázne je už len to, ktorý si Apple vyberie. Prvý spôsob nám môže zobraziť informácie o baterke, sieti či zapnutých funkciách priamo na displeji a vo farbe toho, čo práve sledujeme, no a druhý spôsob zase na čiernom pozadí.

V zásade by displej „končil“ tesne pod stavovou lištou a pôsobil by tak viacej „foremným“ dojmom. Horná časť by sa nemenila s lúžila by len pre zobrazovanie informácie v čiernobielom spektre. Oba spôsoby sú veľmi zaujímavé a sme zvedaví na ten, s ktorým príde samotné Apple.

Upozorníme však ešte na jeden malý detail, ktoý sa nachádza konkrétne na spodnej strane obrázka, ktorý uvidíš pod týmto textom. Všimnite si prosím to, ako sú umiestnené „šípky“ po boku tlačidla Home Button. Presunuli sa tu z hornej časti zariadenia. Vďaka takémuto umiestneniu hlavného tlačidla už iPhone 8 nebude potrebovať funkciu „dvojitého ťuknutia“ na Home Button aj keď popravde, budeme si chvíľu zvykať!

Takto nějak by mohla vypadat iOS 11 obrazovka na iPhonu 8

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.