Apple očividne pracovalo veľmi pilne na tom, aby bolo nové iOS 10 čo najlepšie a čo najintuitívnejšie. To samozrejme nie je úplne jednoduché a tak museli prepracovať kompletne domovskú obrazovku. Ide o najväčšiu zmenu domovskej obrazovky v iOS, akú sme kedy videli, zmizlo napríklad klasické „Slide to unlock“ tlačidlo (alebo skôr povel) a kopa veci zmenila dizajn. Pozri sa na domovskú obrazovku detailne spolu s nami!

Odomykanie iOS 10

Odomykanie iOS 10 bude mierne odlišné od iOS 9 a predošlých verzií. Apple totižto 9 rokov po predstavení iOS zmenilo spôsob, akým budeme odomykať naše iPhony, iPady či iPody Touch. Nebude tu žiadne „Slide to unlock“ ale nahradí ho „Press home to unlock“. Prečo? Je to veľmi jednoduché. Na ľavej strane sa už totižto nebude nachádzať prípadný kód, ale nahradia ho widgety, ktoré ti budú môcť povedať viac o tom, aké je vonku počasie a podobne. Je to hlúposť, ale poteší aj keď zároveň možno aj trošku zamrzí, práve kvôli nej bola pozmenená celá štruktúra uzamknutej plochy, ktorú sme poznali prakticky 9 rokov.

- Reklama -

Ako sa teda odomyká?

Keď už vieme, ako sa nový operačný systém neodomyká, zaujímavé by bolo možno aj vedieť, ako sa odomyká. Apple tu využilo potenciál Touch ID. Telefón sa skrátka bude odomykať iba tu a pokiaľ nebude sedieť odtlačok, jednoducho zadáš heslo. Ak budeš chcieť rovno zadať heslo, tak bude stačiť stlačiť Home tlačidlo a automaticky ťa to vyhodí ku kódu. Apple to teda celkom premyslelo a už teraz to vyzerá zaujímavo aj keď je otázne, ako sa to bude používať v praxi.

No a čo fotoaparát?

Keď sme povedali, že všetko v novom iOS 10 je nové, mysleli sme úplne všetko a nehovorili sme len o spôsobe uzamykania. Zmenil sa totižto aj spôsob prístupu do fotoaparátu. Doteraz sme boli dlhé roky zvyknutí, že pre rýchly prístup do fotoaparátu bez toho, aby človek musel odomykať celé zariadenie stačilo vysunúť obrazovku po pravej strane smerom hore. Po novom to bude inak a dovolíme si tvrdiť, že aj o čosi jednoduchšie.

Klasický povel vytiahnutia nahor totálne zmizol a nahradil ho povel potiahnutia obrazovky doľava. Akonáhle toto spravíš, dostaneš sa priamo do ponuky fotoaparátu a môžeš vytvárať nádherné zábery, či už fotografie alebo videá. Zdá sa, že vývojári nad logikou ovládania rozmýšľali, keďže pri veľkých obrazovkách je určite pohodlnejšie posunúť to celé smerom do jednej zo strán ako vysúvať to hore. Vieme to z vlastných skúseností.

Dizajnové zmeny

Napokon by sme už asi len upozornili na zmenu dizajnu napríklad upozornení, ktoré vyzerajú úplne ináč ako doteraz. Apple si povedalo, že tie staré sú moc mainstream a celé to prerobilo. To či je to lepšie alebo horšie už posúď sám, nám sa to takto páči viac ale pravda, že ani súčasné notifikácie nám nevadia, v podstate nám je jedno, či budú vyzerať tak ako teraz alebo tak ako v iOS 10, všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Dizajn je ale iný, no základ ostáva rovnaký. Nemusíš sa teda báť, že po tom, ako zapneš svoj ďalší iPhone, vyskočí na teba niečo neznáme. To sa určite nestane. Jediné, z čoho budeš prekvapený, že niektoré veci vyzerajú tošku ináč ale ono je to stále, starý dobrý iOS! 🙂

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.