Napadlo ťa niekedy, že Apple pracovalo na iPhone omnoho skôr ako po roku 2000? Nebol to síce iPhone taký aký poznáme dnes. Bol to stolný telefón. Faktom ale ostáva, že si dnes môžeš pozrieť na videu W.A.L.T. prototyp iPhonu od Apple z roku 1993.

W.A.L.T. prototyp iPhonu od Apple z roku 1993

90-té roky boli pre Apple prelomové. Hovoríme však predovšetkým o druhej polovici alebo skôr o konci 90-tých rokov. Začiatok bol chaotický a Apple skúšalo segmenty, v ktorých nikdy pred tým nevnikalo. Jedným z nich mali byť aj takzvané stolné telefóny.

Jeden koncept vznikol a ten sme doteraz mohli vidieť len na niekoľkých fotografiách. Vďaka Sonymu Dicksonovi však W.A.L.T. (Wizzy Active Lifestyle Telephone) ožil na videu a my tak môžeme vidieť ako fungovala dotyková technológia pred viac ako 25. rokmi. Jedná sa o nepriameho predchodcu súčasného iPhonu či iPadu.

Hoci je naozaj starý, prístroj bol relatívne pokrokový. Ovládal sa pomocou dotykového displeja, ku ktorému bol stylus (jeho funkcionalitu ale bolo treba určite doladiť), bežal na operačnom systéme Mac 6 W.A.L.T., vedel posielať Fax, vedel identifikovať volajúceho, používateľ si mohol nastaviť zvonenie a jeho intenzitu, nachádzal sa tu aj kalendár a v neposlednom rade na tú dobu pokrokový online bankový prístup.

Na videu bolo zariadenie spomalené, treba ale myslieť na to, že má viac ako 25 rokov.

Ako môžete vidieť na samotnom videu zariadeniu trvá pomerne značnú chvíľu, kým sa vôbec zapne. Tu treba poznamenať, že sa jedná iba o prototyp a nie finálny produkt, no a potom ide o zariadenie, ktoré má svoj vek a v tých časoch bolo dlhšie zapínanie štandardom. Nebolo na tom nič divné. Čo však naozaj dobre nefungovalo bol stylus.

Tým ste mohli pohybovať kurzor na obrazovke alebo napríklad písať. Problémom je ale zvláštna odozva, ktorá je pomalá a nie úplne “user friendly”. Na tomto by muselo Apple ešte zapracovať aby to bolo dokonalé.

Video možno nie je zaujímavé pre zariadenie ako také. Je zaujímavé, kvôli tomu, že si môžete pozrieť ako spoločnosť Apple pracovala v roku 1993 a akým smerom sa uberalo jej myslenie bez Steva Jobsa. Je nám jasné, že tento produkt by Jobs okamžite zmietol zo stola. Koniec koncov, je veľmi podobný Apple Newton, čo bolo PDA (prezývané aj ako predchodca iPadu), ktoré Apple začalo predávať práve v roku 1993.

Svoju cestu však ukončilo návratom Steva do firmy. Vieš si predstaviť, že by si v tej dobe používal takéto zariadenie, samozrejme za predpokladu, že by fungovalo presne tak ako má? Neboli vtedy žiadne iPhony a aj počítače boli podstatne jednoduchšie… Na fotke nižšie si môžete pozrieť “jendoduchý” hardvér tohto produktu.

W.A.L.T. prototyp iPhonu od Apple z roku 1993. - svetapple.sk
W.A.L.T. prototyp iPhonu od Apple z roku 1993. – svetapple.sk

zdroj: macrumors

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here