Určite vieš, koľko stoja jablkové telefóny. V ponuke rôznych e-shopov sa pohybujú na úrovni 1149€ za 64GB verziu a 1299€ za väčšiu 256GB verziu. Je to skutočne ohromná čiastka, ktorú dozaista nie je ochotný každý zaplatiť a tak sa model X stáva výsadou hlavne tých majetnejších. Koľko ale platí Apple za jeho výrobu?

Vývoj, reklama, doparava a DPH

Pred tým, ako sa dostaneme k cene telefónu a k jednotlivým komponentom musíme uviesť veci na pravú mieru. Cena je totižto príliš nízka ale realita je niekde inde. Nie je do nej zarátaná žiadna reklama, ktorá musela stáť spoločnosť Apple už len na bilbordoch, propagačných videách či televíznych reklamách obrovské peniaze. Ďalej tu nie je ešte drahšia položka a to je vývoj zariadenia, ktorý údajne trval ešte od roku 2012 (od čias iPhonu 5). Hovoríme tu možno o stovkách miliónov dolárov.

- Reklama -

Poslednou položkou je doprava. Aby bol iPhone všade včas (minimálne zo začiatku predaja), Apple vynakladá nemalé financie na jeho prepravu. Využíva na to zásadne leteckú dopravu a prenajíma si celé lietadlá, pomocou ktorých dostáva svoje produkty do jednotlivých končín sveta. Nie je to určite najdrahšia položka na zozname ale k finálnej hodnote sa určite musí pripísať. Ak teda budeš zdesený z toho, ako veľa na tebe firma zarobila, nezabúdaj na riadky vyššie…

Samozrejme netreba zabúdať ani na DPH, ktorá činí na Slovensku celých 20% a províziu predajcu. 64GB model teda reálne stojí 910€ a 256GB model 1040€ (bavíme sa ale o dani na Slovensku, v iných krajinách platia iné čísla. V niektorých štátoch v USA iPhone dokonca nepodlieha zdaneniu). Žiaden predajca nebude predávať telefón bez zisku. Je to ďalšia položka na zozname, ktorú tu treba prirátať. V tomto prípade ale presnú čiastku nepoznáme a tak si ju skúste aspoň predstaviť. Predpokladáme, že môže tvoriť od 10-50€.

Platiť netreba len za diely ale aj za vývoj - svetapple.sk
Platiť netreba len za diely ale aj za vývoj – svetapple.sk

Reálna výrobná cena

Podľa agentúry Reuters  je výrobná cena iPhonu X omnoho nižšia ako jeho predajná cena. Pre Apple predstavuje tento model na prvý pohľad nevydaný zisk. Základná verzia totižto na výrobu stojí len približne 357,50$, čo je v prepočte asi 306€. V prípade, že zamierite vyššie a vezmete rovno 256GB verziu, Apple za výrobu zaplatí cca o 20$ viac. V prepočte tak stojí 256GB verzia na výrobu 323€. Marža z predajnej a výrobnej ceny predstavuje teda 64%. Táto suma je ešte vyššia ako pri iPhone 8. Na tom má Apple maržu „len“ 59%.

Pokiaľ sa pozrieme na cenu komponentov tak zistíme tiež zaujímavé novinky. Samotný 5,8″ edge-toedge OLED displej stojí na výrobu cca 65,5$ (55,7€). Zaujímavá je aj cena z šasi z nerezovej ocele. Tá sa pohybuje na úrovni 36$ (31€). Pokiaľ si porovnáme iPhone 8 a iPhone X na výrobu, tak je tu dosť veľký rozdiel. iPhone 8 stojí totižto len 288$ (247€). Je to síce „len 60€“ ale pri množstvách, v ktorých predáva Apple dosť podstatný rozdiel. Na druhú stranu rozdiel v cenovke iPhonu 8 a iPhonu X je ešte viac priepastný, takže čo Apple stratí na výrobe dva krát získa na predaji zariadenia.

Takto vyzerá iPhone X vo vnútri. Dominantou tu je špeciálna batéria v tvare písmena L - svetapple.sk
Takto vyzerá iPhone X vo vnútri. Dominantou tu je špeciálna batéria v tvare písmena L – svetapple.sk

A keď už sme pri tom predaji…

Ešte nakoniec dodáme niečo, čo možno z časti patrilo na začiatok článku. Apple má vybudovanú celú sieť kamenných pobočiek po celom svete. Tieto kamenné pobočky stály spoločnosť nemalé milióny či možno aj miliardy dolárov, nakoľko bývajú na veľmi lukratívnych miestach, prevažujú tu dokonalo pasujúce najkvalitnejšie materiály a architektonické riešenia bývajú viac ako komplikované. Pobočky stále pribúdajú a raz za niekoľko (5-10) rokov bývajú kompletne rekonštruované.

Rovnako tak treba platiť personál, ktorý tu tie iPhony predáva. Aj to spadá do celkového predajného procesu. Netvrdíme, že pri množstve iPhonov, ktoré sa vo svete predajú majú všetky spomenuté náklady nejaký výrazný vplyv na zníženie marže avšak 15-20% urobiť určite môžu. Aj tak je to ale pekný výsledok, čo poviete? hold, za kvalitu sa platí…

Chod luxusných predajní spoločnosti Apple tiež treba platiť. Rovnako tak aj personál, ktorý tu pracuje - svetapple.sk
Chod luxusných predajní spoločnosti Apple tiež treba platiť. Rovnako tak aj personál, ktorý tu pracuje – svetapple.sk

zdroje: quora, zdnet, macrummors, bussinesinsider, forbes

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.