Určite už vieš, že Apple včera predstavilo nové počítače MacBook. Dočkali sme sa hneď troch modelov. Dva z nich sú prakticky TOP modely, s označením „Pro“ (13″ a 15″), no a potom tu máme nástupcu MacBooku Air s 13″ displejom. Ktorý je o čosi okresanejší ako modely Pro a neponúka OLED pásik na klávesnici. Hoci nás Apple mierne pohnevalo (ne)svietiacim logom a tiež absenciou konektora MagSafe, stále ide o fantastické zariadenie a máme dôvod na kúpu. Tu sú konkrétne 3! 

Touch Bar

Asi nikoho neprekvapíme OLED pásikom, ktorý sa po novom nachádza na vrchnej strane klávesnice a nahradil F-kové klávesy. Stálo to ale za to! Tento OLED pásk Apple oficiálne nazvalo Touch Bar, čo je pomerne vystižný názov a prináša obrovské množstvo fantastických funkcií, ktoré nám uľahčia život. Hlavná výhoda tejto na prvý pohľad možno až nevinnej technológie je tá, že si ju používatelia môžu plne individualizovať. Pokiaľ niečo potrebujú a niečo iné zase nie, jednoducho si to na Touch Bare vymenia, žiadna veda.

- Reklama -

Výborne sa s ním bude pracovať napríklad v hudobných, grafických a iných programoch, v ktorých často meníme intenzitu a nastavujeme veľa vecí. Robiť to vždy myškou jednoducho môže byť otravné a klávesové skratky, ktoré často krát k daným funkciám existujú nepoznáme, prípadne ich je tak veľa, že ich poznať ani nikdy nebudeme. Touch Bar ale tento problém rieši a my sme zaň veľmi vďační. V podstate ide len o takú maličkosť, ale táto maličkosť nám opäť ukázala, že aj keď Apple odstránilo svietiace logo či MagSafe (čím nás teda poriadne sklamalo), stále má čo ponúknuť po stránke inovácie.

Jednoduchý OLED pásik na vrchnej časti klávesnice jednoducho milo potešil (aj keď žiaľ neprekvapil, pretože sme o ňom vedeli pol roka dopredu) a budeme radi, keď ho budeme môcť začať používať. V tomto smere to vyzerá výborne!

Touch ID a dizajn

Áno, už aj počítače MacBook sú vybavené senzorom odtlačkov prstov Touch ID, ktorý nájdeme na každom súčasne predávanom iPhone či iPade. Apple prišlo s Touch ID ešte v roku 2013 a to v iPhone 5S. Vtedy ešte asi ani sami netušili, aký bude mať táto nenápadná technológia obrovský dopad a ako si ju zamilujú všetci používatelia prakticky okamžite. Dostalo sa to celé až tak ďaleko, že ľudia z Apple začali myslieť aj na zakomponovanie danej technológie do tela počítaču Mac. To sa podarilo, vyzerá to fantasticky a určite to bude dokonalo plniť účel.

Technológia totižto nie je okrúhla ako pri smartfónoch a tabletoch ale ide o zakončenie OLED pásika na pravej strane. Práve pomocou tohto budeme môcť počítač odomykať či platiť cez internet rôzne platby. Jednoducho, rýchlo, skrátka dotykom. Keď už sme pri tom zakomponovaní do dizajnu počítača, celý počítač vyzerá doslova úžasne. Dizajn zase pokročil. Počítače sú až extrémne tenké, ponúkajú nádherné, opäť o čosi kvalitnejšie Retina displeje a akonáhle sa na ne človek pozrie, má prakticky okamžite chuť skočiť do predajne, rozbiť pred predavačom prasiatko a produkt si zakúpiť.

Ak teda na nových počítačoch tento rok niečo vyšlo, bol to práve dizajn, ktorý sa opäť inovoval a dopadol výborne. Síce počítač už nesvieti aj zo zadnej strany, ale to je po vizuálnej stránke asi jediné negatívum.

Touch ID - svetapple.sk

Všetko ostatné

Nie vždy musíme byť konkrétni. Prvé dve (či v podstate tri veci) nás naozaj milo potešili a sme veľmi radi za to, že ich Apple prestavilo. Je tu ale ešte obrovské množstvo iných benefitov, ktoré MacBook prináša a ktoré sme sem museli nejakým spôsobom zakomponovať. Presne preto sme sa rozhodli zvoliť pomerne nekonkrétnu položku s názvom „všetko ostatné“. Tu nájdeme už všetko od výkonu až po dokonalý displej na novom počítači. MacBooky neboli vynovené len „navonok“, ale veľa zmien a veľmi pozitívnych zmien sa udialo aj vo vnútri počítačov. Sú výkonnejšie, rýchlejšie a v podstate aj omnoho dokonalejšie.

Nájdeme tu X-dôvodov, prečo si nové MacBooky kúpiť a hoci sú tu aj nejaké dôvody prečo si ho nekúpiť, no dôvodov v prvej skupine je omnoho viac ako v tej druhej!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.