Apple včera vyhlásilo finančné výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2015, čo je v skutočnosti posledný kvartál minulého roku, v ktorom sú zahrnuté aj vianočné predaje, ktoré sú minimálne rovnako silné ako tie, ktoré nastávajú po začatí predaja nového iPhonu. Podľa oficiálnej správy boli predaje celkovo o 30% vyššie ako minulý rok, čo je dôvod na skutočnú oslavu!

Zisky

Počas posledného kvartálu 2014 dosiahlo Apple naozaj rekordné tržby, za čím sa podpísal hlavne nový iPhone v dvoch veľkostiach. Tržby dosiahli až neskutočných 74,6 miliardy amerických dolárov, čo tvorí 18 miliardový zisk alebo v jazyku akcionárov 3,06$ na akciu. V porovnaní s minulým rokom ide o naozajstný úspech, keďže v poslednom kvartáli 2013 tvorili tržby 57,6 miliárd amerických dolárov, čo tvorilo zisk 13,1 miliard s tým, že jedna akcia mala hodnotu 2,07$.

Predaje

iPhone

Za týmito ziskami stoja predovšetkým predaje nového iPhonu, ktoré boli tento rok naozaj fenomenálne! Celkovo sa posledný štvrťrok 2014 predalo až 74,5 miliónov iPhonov čo je rovnako fenomenálny úspech ako rekordné zisky. Pokiaľ si totiž predaje porovnáme s minulým a predminulým rokom kedy tvorili 51 a 47,8 miliónov kusov, zistíme, že ide o neskutočný nárast predajnosti!

iPad

Pokiaľ sa pozrieme na predaje iPadov, tak tu Apple nemá dôvody na oslavu, no určite nemusí ani smútiť. Za posledný štvrťrok 2014 sa ich totiž predalo celkovo 21,4 miliónov, čo je pomerne výrazný pokles oproti 26 miliónom minulý rok. Každopádne je to už nižší pokles oproti roku 2013, kedy sa iPadov predalo 22,9 milióna kusov. Netreba však zabúdať ani na to, že predaje ipadu čiastočne nahradili predaje iPhonu 6 Plus, ktorý majitelia používajú aj ako klasický iPhone ale aj ako iPad!

Mac

Aj keď predaje Macu nezaznamenali také výrazné čísla ako predaje iPhonov poprípade iPadov, aj tu môžme vidieť silný nárast predajov oproti minulému roku. Apple sa totiž podarilo za posledné 3 mesiace 2014 predať až 5,6 milióna kusov počítačov Mac, čo tvorí nárast takmer 0,8 milióna predaných kusov oproti minulému roku.

Nakoniec správa od Tima Cooka:

„Radi by sme sa poďakovali naším zákazníkom za neuveriteľný štvrťrok, počas ktorého záujem po Apple produktoch dosiahol historické maximum. Naše tržby vzrástli o 30% oproti minulému roku a snaha našich tímov o dosiahnutie týchto výsledkov bola jednoducho úžasná.

Prečítajte si tiež  Apple vydaláva novú verejnú beta verziu macOS 12 Monterey
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.