Spoločnosť Apple spravila v roku 1976 jeden veľký krok pre našu spoločnosť. Steve Jobs spolu so Stevom Wozniakom začali predávať osobný počítač APPLE I, nasledoval Apple II a pokračovalo to úspešným Macintoshom.

Apple jednoducho vždy robilo špičkové produkty, no prišiel začiatok 21. storočia a počítače akosi prestali byť prioritou.

Apple popri nich začalo predávať iPod, neskôr iPhone či iPad a napokon už predáva aj hodinky Apple Watch.

Na Macoch už spoločnosť jednoducho nezarába tak ako kedysi avšak predaje sú viac ako dobré. Apple je totiž druhým najväčším predajcom počítačov na svete.

Analýza

Všetky tieto informácie pochádzajú z najnovšej analýzy spoločnosti Canalys, ktorá porovnávala predaje počítačov s týmto a minuloročným štvrťrokom. Zistila, že jednotkou na trhu vo výrobe osobných počítačov je čínska spoločnosť Lenovo.

Druhou spoločnosťou v poradí je však Americké Apple, ktoré je Lenovu veľmi tesne v pätách. Lenovo predalo len približne o 240 000 kusov počítačov viac ako spoločnosť Apple, dokopy ich bolo cez 16 miliónov kusov.

Lenovo má teda podiel na trhu s počítačmi a tabletmi 15% a takmer rovnako má aj Cupertinsky gigant. Trh s tabletmi a počítačmi sa však za posledný rok prepadol až o 12% (dokopy 109 200 000$).

Spoločnosť Apple teda stratila prvenstvo v odvetví výroby počítačov na celom svete. Je to však veľmi tesná prehra a jedno prvenstvo si v tomto odvetví stále drží – prvenstvo výroby počítačov v Amerike, kde má až 70% podiel a to vďaka predajom iPadov.

Lenovo má však tiež prvenstvo na trhu a to na omnoho väčšom trhu ako je Amerika. Drží si 30% podiel v Číne, kde však spoločnosť Apple v súčasnosti vo veľkom expanduje.

Bude teda veľmi zaujímavé sledovať, ako sa bude s predajmi dariť v budúcom roku. Myslíš, že sa spoločnosti Apple podarí získať svoje prvenstvo späť v budúcom roku?

Prečítajte si tiež  MacBook Air oslavuje neuveriteľných 15 rokov. Porzite si ako ikonicky ho predstavil Steve Jobs
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.