Nedávno ste si mohli prečítať náš článok o 6. betaverzii tohoto operačného systému. Poďme si teda zhrnúť všetky novinky, ktoré Apple do OS X priniesol.

OS X Yosemite

„Elegantný dizajn, ktorý pôsobí ako novinka, a pritom ho dôverne poznáš. Aplikácie, ktoré používaš každý deň, obohatené o nové funkcie. A úplne nový vzťah Macu a iOS zariadení. OS X Yosemite zmení tvoj pohľad na Mac. A na to, čo s ním môžeš robiť.“ Toto píše Apple o svojom novom operačnom systéme pre počítače Mac na oficiálnej stránke. Čo je teda nové?

Najvýraznejšou zmenou oproti starším verziám OS X je určite dizajn. Yosemite prináša prostredie v znamení tzv. „flat“ dizajnu aký poznáme z najnovších verzií iOS. Priesvitnosť, vrstvenie a všadeprítomná hra s farbami, tak by sa dal asi charakterizovať najnovší softwarový módny smer tejto spoločnosti. Redizajnu sa dočkali aj jednotlivé ikonky, ktoré sú teraz oveľa jednoduchšie, taktiež aj Dock, ktorý dostal hranatý dizajn podobne ako okná. Yosemite taktiež ponúkne aj takzvaný Dark mode, ktorý do systému prinesie čiernu a sivú, pre konzervatívnejšich ľudí, do bussiness oblasti, alebo ľudí, ktorí nemusia nevyhnutne hrať farbami na všetky strany.

Apple vydal 6. beta OS X Yosemite. Predstavený by mal byť do mesiaca
Apple vydal OS X Yosemite. Ponúkne nám úplne nový dizajn podobný z iOS 7-8. – svetapple.sk

Zmeny sa však dočkali aj rôzne programy a funkcie. V notifikačnom centre pribudla funkcia „Today,“ ktorá sa otvorila pre aplikácie tretích strán, čo v praxi znamená, že na Macoch sa odteraz objavia aj widgety. Zhrnuté tu budú aj upozornenia z kalendára či počasia podobne ako je to na iOS. Vylepšený bol aj vyhľadávač Spotlight, ktorý teraz dokáže vyhľadávať aj medzi internetovými odkazmi alebo v iTunes či Wikipédií.

extensions-os-x-10-10-yosemite
Centrum notifikácií – svetapple.sk

Azda najväčšou novinkou je funkcia Continuity, vďaka ktorej sa budú synchronizovať OS X zariadenia so zariadeniami iOS. Nebude to však len taká hocijaká synchronizácia. Apple poskytol možnosť zdielať všetku svoju prácu naprieč všetkými platformami a zariadeniami bez nutnosti väčšieho použivateľského zásahu. V praxi to znamená, že svoje rozpísané poznámky z iPadu môžete upraviť alebo dokončiť priamo na Macu bez toho, aby ste museli niečo zložito nastavovať. Mac si „uvedomuje“ prítomnosť iPadu a po stisku jediného tlačítka sa poznámky okamžite zosynchronizujú. Apple však zachádza až tak ďaleko, že pomocou Macu môžete aj telefonovať alebo SMSkovať, pokiaľ máte synchronizovaný iPhone.

handoff-apple-wwdc-2014-28_verge_medium_landscape
Nové služby – svetapple.sk

S funkciou Continuity úzko súvisí aj funkcia AirDrop, ktorá umožňuje bezdrôtový prenos obsahu medzi zariadeniami.

Vylepšenia sa dočkal aj iCloud, ktorý bude teraz integrovaný priamo vo file manageri Finder. Súbory v iCloude bude možné organizovať do zložiek a celý obsah bude synchronizovaný naprieč zariadeniami. Novinka sa nachádza aj v programe Mail, kde sa od teraz dajú robiť aj jednoduché úpravy obrázkov. Apple pridáva aj funkciu MailDrop, pomocou ktorej môžu použivatelia posielať súbory s veľkosťou až 5 GB medzi sebou prostredníctvom iCloudu. Vynovené bolo aj Safari, ktoré ponúka rozšírené možnosti zdieľania, rýchly prehľad všetkých kariet a mnoho ďalšieho. Apple taktiež deklaruje, že Javascript funguje najrýchlejšie práve na Safari.

OS X Yosemite je voľne dostupný na stiahnutie v Mac App Store na tomto odkaze:

OS-X-Yosemite-Hero
Stiahnite si OS X Yosemite už dnes! – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Mladý chalan, ktorý rád podniká (odvážne kroky) hlavne vo svete internetovo-biznisovom. Momentálne spolumajiteľ, obchodník, marketér, editor a sporadický autor na svetapple.sk.