Po necelom roku čakania sme sa dočkali ďalšieho počinu spoločnosti Apple, týkajúceho sa procesora ARM Apple Sillicon. Technologická spoločnosť predstavila úplne nový MacBook Pro 14″ a 16″ s čipmi M1 Pro a M1 Max, ktoré ponúkajú obrovský výkon a taktiež vlastnú grafiku.

M1 Pro

Pokiaľ vás zaujímajú technické údaje, „slabší“ procesor M1 Pro je vyrábaný 5nm výrobným procesom, disponuje 200 GB/s šírkou pásma a ponúkne 10 jadrové CPU.

Oproti M1 čipu je až o 70 % výkonnejší. Podobne je na tom aj vstavaná GPU, ktorá má 16 jadier a zároveň je 2x taká výkonná než M1. Novinka môže byť vybavená 32 GB operačnou pamäťou RAM.

M1 Max

Tento procesor je určený pre profesionálov a taktiež obsahuje 10 jadrové CPU, avšak šírka pásma sa zdvojnásobuje na 400 GB/s. Grafika má až 32 jadier a v porovnaní s čipom M1 je štvornásobne výkonnejšia.

Okrem toho sa používatelia môžu tešiť na integráciu 64 GB operačnej pamäte RAM a perfektnú energetickú úspornosť.

Oba čipy podporujú ProRes, obsahujú Display Engine a Thunderbolt I/O. Procesor M1 Max je navyše podobne výkonný ako herné notebooky avšak pri náročných aktivitách spotrebuje o 100 W menej energie.

Za zmienku tiež stojí, že či už budete robiť „na baterke“ alebo na nabíjačke, výkon sa nebude meniť tak ako na iných počítačoch. SSD disky dosahujú rýchlosť 7.4 GB/s! V MacBooku Pro sa skrátka skrýva to najlepšie z najlepšieho.

Dizajn

Oba počítače sú kompletne prepracované, vďaka čomu sa zákazníci môžu tešiť na nový „mohutnejší“ dizajn, prítomnosť viacerých portov (HDMI, Thunderbolt 4, Jack, SD, USB-C), návrat MagSafe a veľa ďalšieho.

Spomenúť musíme aj lepšie chladenie, do ktorého sa vojde o 50 % viac vzduchu hoci ho vo väčšine prípadov ani nebudete potrebovať, pretože ARM pracuje veľmi potichu a pri nízkych teplotách.

Hrúbka menšieho 14″ modelu je 15,5 milimetra a väčšej, 16″ verzie 16,8 milimetra.

Niekoho možno zamrzí, že Apple sa rozhodlo zanevrieť na dotykovú plochu nad klávesnicou, ktorú na aktuálnom MacBooku Pro nazývame Touch Bar. Vystriedali ho fyzické klávesy tak, ako to poznáme napríklad na MacBooku Air.

Displej prešiel veľkou revolúciou 

Menší MacBook Pro už nedisponuje klasickou 13″ uhlopriečkou ale vystriedal ho väčší 14″ displej, postavený na základe technológie mini-LED. Väčší MacBook Pro si zachoval 16″ uhlopriečku a taktiež má mini-LED displej.

Aby toho nebolo málo, zobrazovacia jednotka podporuje funkciu ProMotion, čo v praxi znamená, že si môžete užívať plynulé animácie pri zobrazovacej frekvencii až 120 Hz. Doterajšie MacBooky sa spoliehali „len“ na 60 Hz displeje.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 môže mať problémy kvôli 5G a 6,7" displeju!

Menším prekvapením, o ktorom sme písali v uplynulých dňoch je tiež prítomnosť výrezu „notchu“ vo vrchnej časti obrazovky. Tá skrýva kameru, svetelný senzor a mikrofón.

Face ID (ako na iPhone) by ste tu ale hľadať zbytočne. MacBook Pro sa spolieha stále na klasické dotykové Touch ID. Predpokladáme však, že sa to v niektorej z nadchádzajúcich generácii zmení. Zatiaľ ale nepredbiehajme.

Rámčeky okolo displeja dosahujú iba 3,5 mm čo je v podstate rovnako ako pri iPhone 12/12. MacBook Pro bude pôsobiť veľmi minimalisticky.

Rozlíšenie menšieho prevedenia je 3035 x 1965 px a väčšieho zas 3456 x 2234 px. Spoločnosť Apple nezabudla spomenúť, že tento displej je najlepším, aký môžete v súčasnosti získať v prenosnom počítači. Dôkazom je aj jas na úrovni 1000 nitov.

Nová predná kamera a prepracované reproduktory 

Kompetentní sa evidentne poučili zo svojich chýb a prepracovali prednú kameru, ktorá má konečne Full HD (1080p) rozlíšenie. Clona sa pohybuje na úrovni f/2.0, vďaka čomu nebudete mať problém s konferenčnými hovormi ani počas zhoršených svetelných podmienok.

Zariadenie poskytne tiež 6 úplne nových reproduktorov s mimoriadnou kvalitou zvuku. Spoločne dokážu vyprodukovať až o 80 % viac basových tónov a taktiež podporujú Spatial Audio.

Aby bolo dobre počuť všetky vaše nahrávky, počítač má 3 vstavané mikrofóny.

Výdrž batérie a cena

Zatiaľ čo 14″ MacBook Pro dokáže vydržať na jedno nabitie až 17 hodín prehrávania videa, jeho väčšia 16″ verzia vydrží celých 21 hodín!

Zariadenia prinášajú taktiež funkciu rýchleho nabíjania, kedy dokáže celý akumulátor doplniť na 50 % už za 30 minút. To je skvelá správa!

Oba počítače sú dostupné v prevedení Silver a Space Gray. Základný 14″ model vás bude stáť 1 999 $ a väčší 16″ model 2 499 $. Na najvyššiu konfiguráciu si pripravte 5 899 $ (s 8 TB SSD). Slovenské ceny prinesieme o pár minút.

Noviniek okolo tohto počítača je samozrejme ešte veľa a postupne ich budeme dopĺňať v ďalších článok. Sledujte nás teda naďalej.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -