Apple nikdy dotykový MacBook nepredstavilo a pravdepodobne sa na to ani v najbližšej dobe nechystá (ak niekedy vôbec). Dôvod je ten, že iOS a MacOS sú dva úplne rozličné operačné systémy, ktoré boli navrhnuté na dva rozličné spôsoby ovládania. Výsledok je teda taký, že MacBook môžeme ovládať len pomocou dotykového TrackPadu a klávesnice. Teda, dá sa to aj dotykovo len si na to treba zakúpiť AirBar!

Neonode Airbar

Nový AirBar od spoločnosti Neonode predstavuje cestu pre tých, ktorý si chcú užívať fantastické používateľské rozhranie MacBooku Air, no potrebujú pracovať napríklad s grafikou. Teoreticky by im mohol vyriešiť aj zlozvyk napríklad z druhého počítača, na ktorom už dnes bežne nájdeš dotykový displej. Je to veľmi jednoduché. Prakticky ide o zariadenie, ktoré si pomocou USB pripojíš do svojho MacBooku a senzor zavedieš pod displej. Všetko funguje na báz infračervených paprskov. Tie sú vysielané na celú plochu displeja. Akonáhle na niečo klikneš, tento paprsok prerušíš a na displeji sa objaví dotyk.

- Reklama -

Vďaka softvéru už potom bude AirBar presne vedieť určite, kde to asi bolo a následne vykonať zmenu na displeji. Nejde teda o plnohodnotný dotykový displej tak ako by si si ho predstavoval, musíš si k nemu prikúpiť takéto zariadenie, no v praxi to skutočne funguje a dokonca aj celkom dobre. Hoci je pravda, že kapacitný displej takáto pomerne primitívna technológia určite len tak ľahko nenahradí, môže sa jej príjemne priblížiť a ten, komu bude rozsah schopností tohto doplnku vyhovovať ho aj určite ocení.

Privítal by si niekedy v budúcnosti, aby Apple predstavilo dotykový MacBook? Prípadne keby viacej zlúčilo iOS a MacOS čím by vznikol hybrid týchto dvoch systémov a všetko by sa dalo ovládať na jednom zariadení? O svoje názory sa spolu snami podeľ v komentároch na Facebooku!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.