MacBook Pro (M1) ako dokonalý nástroj na úpravu fotiek

Ak fotíte alebo pracujete s obrázkami, máme pre vás dobré správy. Váš budúci počítač by mal byť jednoznačne MacBook Pro 13″ s procesorom Apple Sillicon M1. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. V porovnaní s oveľa silnejším stolným hardvérom pracuje rýchlejšie a efektívnejšie. Musí mať však optimalizované apky.

O posledný test sa postaral profesionálny fotograf Andrew Hoyle, ktorý uviedol, že ho čip M1 doslova „uchvátil“. Doma má špeciálny počítač, stavaný na úpravu fotografií, ktorý disponuje 128GB operačnou pamäťou RAM a ďalšími skvelými špecifikáciami. Jeho MacBook Pro 13″ disponuje iba 16GB RAM, no akonáhle na ňom spustil optimalizovaný Photoshop (zatiaľ iba beta verziu), Windows sa nechytal.

- Reklama -

Vyskúšal som, ako dlho trvalo Photoshopu (vo verziách Intel aj M1 beta) zarovnanie 19 nespracovaných obrázkov s plným rozlíšením a ich zlúčenie do zaostreného obrázka. Je to technika, ktorú pravidelne používam pri produktovej fotografii, a tak je pre mňa dôležité, ako rýchlo a efektívne funguje.

Photoshopu (prostredníctvom Rosetty 2) trvalo 50,3 sekundy, kým sa vrstvy vyrovnali, a 1 minútu, 37 sekúnd, kým sa zlúčili. Porovnal som to s mimoriadne výkonným stolným počítačom so systémom Windows, ktorý disponuje procesorom AMD Ryzen 9 3950 X, grafikou Nvidia RTX Titan a 128 GB RAM. PC trvalo 20 sekúnd, kým sa vrstvy vyrovnali, a 53 sekúnd, kým sa zlúčili.

Rovnaké testy som však neskôr vyskúšal aj na beta verzii Photoshopu, optimalizovanej pre procesor Apple M1. Zarovnanie vrstiev trvalo 22 sekúnd a ich zlúčenie 46,6 sekundy – celkový čas bol teda lepší, než pri extrémne výkonnom stolnom počítači.“

V exporte videa vyhral PC

Aj keď sa MacBooku Pro 13″ mimoriadne darilo pri úpravách fotiek, v oblasti videa nedokázal sekundovať výkonnému PC.

Exportovanie videa v Adobe Premiere (prostredníctvom Rosetty 2) trvalo 6 minút a 25 sekúnd. Optimalizovaná beta verzia pre M1-čip to zvládla za cca polovičný čas – 3 minúty a 24 sekúnd, čo je opäť skvelý výsledok. Aj tak to ale nemalo na super-výkonný PC, ktorý bol hotový už po 1 minúte a 20 sekundách.

Andrew na záver doplnil, že MacBook Pro 13″ s procesorom M1 na neho zapôsobil, no do pozornosti dáva, že to bolo najmä vďaka dobre optimalizovaným apkám. V súčasnosti sa to ešte netýka všetkých programov, no vývojári majú silnú motiváciu, aby to zmenili. Nové procesory od Applu sú stávkou na istotu a žiaden fotograf neurobí krok vedľa.

Veľmi podobný test sme nedávno priniesli aj v našej redakcii, kde sa na MacBook Pro 13″ (M1 s 8GB RAM) pozrel profesionálny používateľ Windowsu. Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.