MacBook Pro (M1) ako dokonalý nástroj na úpravu fotiek

Ak fotíte alebo pracujete s obrázkami, máme pre vás dobré správy. Váš budúci počítač by mal byť jednoznačne MacBook Pro 13″ s procesorom Apple Sillicon M1. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá. V porovnaní s oveľa silnejším stolným hardvérom pracuje rýchlejšie a efektívnejšie. Musí mať však optimalizované apky.

O posledný test sa postaral profesionálny fotograf Andrew Hoyle, ktorý uviedol, že ho čip M1 doslova „uchvátil“. Doma má špeciálny počítač, stavaný na úpravu fotografií, ktorý disponuje 128GB operačnou pamäťou RAM a ďalšími skvelými špecifikáciami. Jeho MacBook Pro 13″ disponuje iba 16GB RAM, no akonáhle na ňom spustil optimalizovaný Photoshop (zatiaľ iba beta verziu), Windows sa nechytal.

Vyskúšal som, ako dlho trvalo Photoshopu (vo verziách Intel aj M1 beta) zarovnanie 19 nespracovaných obrázkov s plným rozlíšením a ich zlúčenie do zaostreného obrázka. Je to technika, ktorú pravidelne používam pri produktovej fotografii, a tak je pre mňa dôležité, ako rýchlo a efektívne funguje.

Photoshopu (prostredníctvom Rosetty 2) trvalo 50,3 sekundy, kým sa vrstvy vyrovnali, a 1 minútu, 37 sekúnd, kým sa zlúčili. Porovnal som to s mimoriadne výkonným stolným počítačom so systémom Windows, ktorý disponuje procesorom AMD Ryzen 9 3950 X, grafikou Nvidia RTX Titan a 128 GB RAM. PC trvalo 20 sekúnd, kým sa vrstvy vyrovnali, a 53 sekúnd, kým sa zlúčili.

Rovnaké testy som však neskôr vyskúšal aj na beta verzii Photoshopu, optimalizovanej pre procesor Apple M1. Zarovnanie vrstiev trvalo 22 sekúnd a ich zlúčenie 46,6 sekundy – celkový čas bol teda lepší, než pri extrémne výkonnom stolnom počítači.“

V exporte videa vyhral PC

Aj keď sa MacBooku Pro 13″ mimoriadne darilo pri úpravách fotiek, v oblasti videa nedokázal sekundovať výkonnému PC.

Exportovanie videa v Adobe Premiere (prostredníctvom Rosetty 2) trvalo 6 minút a 25 sekúnd. Optimalizovaná beta verzia pre M1-čip to zvládla za cca polovičný čas – 3 minúty a 24 sekúnd, čo je opäť skvelý výsledok. Aj tak to ale nemalo na super-výkonný PC, ktorý bol hotový už po 1 minúte a 20 sekundách.

Andrew na záver doplnil, že MacBook Pro 13″ s procesorom M1 na neho zapôsobil, no do pozornosti dáva, že to bolo najmä vďaka dobre optimalizovaným apkám. V súčasnosti sa to ešte netýka všetkých programov, no vývojári majú silnú motiváciu, aby to zmenili. Nové procesory od Applu sú stávkou na istotu a žiaden fotograf neurobí krok vedľa.

Prečítajte si tiež  Oplatí sa ešte kúpiť MacBook Air M1, keď ho zoženiem vo výraznej zľave za menej ako tisíc eur? Tu je odpoveď

Veľmi podobný test sme nedávno priniesli aj v našej redakcii, kde sa na MacBook Pro 13″ (M1 s 8GB RAM) pozrel profesionálny používateľ Windowsu. Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.