Vyzerá to tak, že hackeri sú stále vynaliezavejší. Najnovšie sa im podarilo do macOS dostať nový druh malwaru, ktorý je dosť neobvyklý. Upozornili na to výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti Trend Micro. Ohrození sú najmä vývojári.

Na macOS sa objavil malware, ktorý môže byť veľkým rizikom.

Nová hrozba sa objavila v jednom z projektov Xcode. Po jeho otvorení bol spustení škodlivý kód. Podľa výskumníkov sa jedna o významné riziko, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Zasiahnutí mali byť najmä tvorcovia, ktorí svoje projekty zdieľajú cez GitHub.

Samotný malware dokázal identifikovať softvér VirusTotal od spoločnosti Google. Šíri sa cez infikované súbory určené pre Xcode a následne dokáže vytvárať škodlivé upravené aplikácie. Najväčšie riziko predstavuje jeho schopnosť zneužívať Safari a ďalšie prehliadače na ukradnutie osobných údajov.

V najhorších prípadoch môže použiť zraniteľnosť pre čítanie a výpis súborov cookie, vytvorenie spätných vrátok v Javascripte, úpravu zobrazených internetových stránok, odcudzenie informácií, bokovanie hesiel a nemožnosť zmeniť heslo…

Malware si vie tiež získať dáta z rôznych aplikácií (ako napríklad Evernote, Notes, Skype, Telegram, QQ a WeChat), vytvárať snímky obrazovky, samostatne nahrávať súbory na dopredu určený server hackera, šifrovať informácie a mnoho iného…

Ako sme už uviedli vyššie, distribútormi sú samotní vývojári. Tí nemusia nič ani len tušiť, no vírus šíria priamo ku svojim používateľom. Uvidíme ako na to zareaguje Apple a či sa v dohľadnej dobe dočkáme softvérovej nápravy, ktorá by ho eliminovala. Do tej doby buďte maximálne obozretní.

zdroj

Prečítajte si tiež  Apple Notebook z roku 1989 vs. MacBook Pro 2016!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.