Vyzerá to tak, že hackeri sú stále vynaliezavejší. Najnovšie sa im podarilo do macOS dostať nový druh malwaru, ktorý je dosť neobvyklý. Upozornili na to výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti Trend Micro. Ohrození sú najmä vývojári.

Na macOS sa objavil malware, ktorý môže byť veľkým rizikom.

Nová hrozba sa objavila v jednom z projektov Xcode. Po jeho otvorení bol spustení škodlivý kód. Podľa výskumníkov sa jedna o významné riziko, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Zasiahnutí mali byť najmä tvorcovia, ktorí svoje projekty zdieľajú cez GitHub.

- Reklama -

Samotný malware dokázal identifikovať softvér VirusTotal od spoločnosti Google. Šíri sa cez infikované súbory určené pre Xcode a následne dokáže vytvárať škodlivé upravené aplikácie. Najväčšie riziko predstavuje jeho schopnosť zneužívať Safari a ďalšie prehliadače na ukradnutie osobných údajov.

V najhorších prípadoch môže použiť zraniteľnosť pre čítanie a výpis súborov cookie, vytvorenie spätných vrátok v Javascripte, úpravu zobrazených internetových stránok, odcudzenie informácií, bokovanie hesiel a nemožnosť zmeniť heslo…

Malware si vie tiež získať dáta z rôznych aplikácií (ako napríklad Evernote, Notes, Skype, Telegram, QQ a WeChat), vytvárať snímky obrazovky, samostatne nahrávať súbory na dopredu určený server hackera, šifrovať informácie a mnoho iného…

Ako sme už uviedli vyššie, distribútormi sú samotní vývojári. Tí nemusia nič ani len tušiť, no vírus šíria priamo ku svojim používateľom. Uvidíme ako na to zareaguje Apple a či sa v dohľadnej dobe dočkáme softvérovej nápravy, ktorá by ho eliminovala. Do tej doby buďte maximálne obozretní.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.